Polska kolej pośrednikiem w ukraińskim eksporcie? (Cz. 1)

Rosyjska marynarka wojenna blokuje czarnomorskie porty znajdujące się na terytorium Ukrainy. W związku z tym władze naszego wschodniego sąsiada szukają nowych sposobów na eksport swoich produktów – głównie zbóż. Czy Polska ma szanse stać się pośrednikiem w transporcie zasobów z Ukrainy do Europy? 

Jak ostrzegają eksperci z Banku Światowego, wojna może w tym roku zniszczyć nawet 45% gospodarki Ukrainy. To potężny cios dla wciąż rozwijającego się młodego państwa. Żeby chociaż w minimalnym stopniu zmniejszyć straty, Ukraina planuje przekierować eksport na barki kolei. Potrzebne jest zatem wsparcie logistyczne sąsiadów, a przede wszystkim Polski.

Zbiory na Ukrainie w ubiegłym roku wyniosły 106,4 mln ton zbóż i nasion oleistych, z czego 43 mln ton wyeksportowano przed rosyjską inwazją. Dla porównania produkcja zbóż w Polsce w 2021 r. to ok. 34,6 mln ton.


Zobacz: https://agronews.com.pl/artykul/w-2021-roku-odnotowalismy-drugie-w-historii-zbiory-zboz-i-rzepaku/


Do sprzedaży Ukraińcom pozostało jeszcze około 33 mln ton zbóż i roślin oleistych. Przed wojną ponad 90% ukraińskiego eksportu zboża odbywało się drogą morską przez porty na Morzu Czarnym i Azowskim. Obecnie miejsca te są zniszczone lub okupowane przez rosyjskich najeźdźców.

Co z eksportem za pomocą kolei?

Przed wojną na Ukrainie eksport towarów rolnych koleją wynosił tylko 1%. Na granicy z Ukrainą znajduje się 13 kolejowych przejść granicznych, o łącznej maksymalnej przepustowości 560 000 ton. Przed rosyjską agresją każdego miesiąca granicę przekraczało około 1,5 mln ton ładunków. Nowe okoliczności oznaczają nowe wyzwania – aby osiągnąć przepustowość pokrywającą zapotrzebowanie sektorów przemysłowych i rolniczych, ilość transportowanych towarów musiałaby wynieść 7 mln ton na miesiąc. Problemy pojawiają się już na etapie rozstawu szyn. Na Ukrainie jest on szerszy (1520 mm) niż w Polsce (kolej normalnotorowa – 1435 mm). Najprawdopodobniej dojdzie więc do konteneryzacji ładunków

W ciągu jednego miesiąca wojny Ukraina straciła 1,5 miliarda dolarów na eksporcie żywności. Przy maksymalnej mobilizacji koleją będzie można wywieźć z Ukrainy 600–800 tys. ton zbóż na miesiąc. W silosach zmagazynowano około 30 milionów ton. W tym tempie ich opróżnienie potrwa ponad 3 lata!

Źródła: