OSA

Zapewnienie bezpieczeństwa na kolei jest niemożliwe bez zastosowania systemów, które automatycznie nadzorują linie kolejowe, bocznice, stacje. Bez ich pomocy ludzie zostaliby zalani potokiem informacji, z którą nie mogliby wiele zrobić, zwłaszcza, że zazwyczaj sytuacja na torach zmienia się dynamicznie.

Automatyka na kolei to czujniki, systemy zarządzające, prezentujące informacje dyżurnym ruchu, maszynistom i innym pracownikom i w końcu elementy wykonawcze: sygnalizatory, zwrotnice, wykolejnice itd. Bardzo dużo sprzętu i szalenie indywidualne konfiguracje, bo przecież każda stacja i każda bocznica mają swoja specyfikę: własny układ torów, specyfikę pracy, rodzaj przejeżdżających i manewrujących pociągów.

Nawet na małych stacjach, tam gdzie do niedawna pracowano jeszcze ręcznie, gdzie przestawienie zwrotnicy oznaczało spacer po torach w każdej pogodzie (także w zimie, w zamieci) wdraża się zautomatyzowane systemy ułatwiające pracę i zmniejszające ryzyko popełnienia błędu. Czasami oznacza to konieczność wybudowania nowej nastawni, ale często można zmniejszyć koszty łącząc istniejącą infrastrukturę z nową, na przykład zabudowaną w kontenerach.

Na potrzeby takich realizacji powstają interesujące konstrukcje, na przykład system OSA H2 produkowany i projektowany w Krakowskich Zakładach Automatyki. System w zasadzie hybrydowy, oparty na przekaźnikach JRF (chyba napiszę w najbliższym czasie co to za zwierzę) ale nadzorowany przy pomocy skomputeryzowanego pulpitu dyspozytorskiego. Jak każdy system SRK (Sterowania Ruchem Kolejowym) OSA H2 jest szyta na miarę, to znaczy dostosowywana dla każdego klienta osobno, z uwzględnieniem lokalnej specyfiki ruchu.

Takie rozwiązania będą w Polsce potrzebne jeszcze przez wiele, wiele lat. Zagraniczni producenci mogą zaproponować i wykonać w zasadzie dowolną konstrukcję  w oparciu o najnowsze technologie, ale… są drodzy. Czasami bardzo drodzy. Tymczasem polscy producenci wiedzą, jak zredukować koszty łącząc w jednym projekcie rozwiązania tradycyjne (w Polsce) i nowoczesne. Równie istotne jest podtrzymywanie rozwoju polskiej myśli technicznej i tworzenie własnych, unikalnych rozwiązań.