Jest ich w Polsce niewiele, ale za to zbiory, jakie posiadają, czynią je unikalnymi na skalę kraju, a nawet świata. W polskich muzeach kolei odkryć można prawdziwe perły. Wszystko dzięki ludziom z pasją, którzy je tworzą i walczą o nowe eksponaty.
Jednym z najnowszych i zarazem największych muzeów kolei jest Stacja Muzeum. To instytucja powstała w miejsce zamkniętego w marcu 2016 roku Muzeum Kolejnictwa w Warszawie. Zbiory Stacji liczą ok. 6,5 tys. bezcennych eksponatów, należących do największych w Polsce i na świecie. Obecna siedziba placówki mieści się w dawnym budynku Dworca Warszawa Główna, zbudowanym w 1946 r. W dawnych halach dworcowych zlokalizowana jest ekspozycja stała, a na wolnym powietrzu znajduje się Skansen Lokomotyw, liczący 50 jednostek historycznego taboru. Wśród nich różne typy parowozów, lokomotywy spalinowe, wagony towarowe, osobowe, jedyny w Europie pociąg pancerny i salonka Bieruta. W ciągu kilku najbliższych lat instytucja zostanie przeniesiona do nowej siedziby, która ma powstać na warszawskich Odolanach.
Zbiory Sochaczewskie
Stacja Muzeum ma także filię poza Warszawą – w Sochaczewie. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie zostało otwarte 6 września 1986 roku. Jednostka powstała w oparciu o tabor, budynki, infrastrukturę oraz w dużym stopniu załogę zlikwidowanej 30 listopada 1984 roku Sochaczewskiej Kolei Dojazdowej. Sochaczewska Kolei Wąskotorowa jest jednym z niewielu miejsc w Europie, gdzie znajduje się zespół wąskotorowych pojazdów szynowych w tak dużej liczbie. Placówka gromadzi największy zbiór tego typu taboru na Starym Kontynencie. Na terenie skansenu znajdują się 163 jednostki taboru wąskotorowego, a ponad 50 kolejnych oczekuje na zapleczu placówki na konserwację. W salach wystawowych obejrzeć można kolekcje muzealiów, dokumentujących codzienne funkcjonowanie kolei wąskotorowych w Polsce na przestrzeni dziejów, a w okresie od kwietnia do października można wybrać się w podróż pociągiem RETRO.