Ciekawe eksponaty gromadzi także zabytkowa stacja kolejki wąskotorowej w Rudach, w województwie śląskim. Ciekawe tym bardziej, że można zobaczyć je w ruchu.
Już teraz na szlaku spotkać można parowóz Las-49 czy spalinową lokomotywę Lxd2. Okazjonalnie na tory wyjeżdża najstarszy na świecie jeżdżący elektrowóz wąskotorowy, wyprodukowany w 1896 r. przez firmę Siemens. Stacja przyciąga także zabytkowymi budynkami, w tym ponadstuletnią halą lokomotywowni, a także wieloma innymi atrakcjami, takimi jak przejażdżki drezynami. W Tarnowskich Górach ukryte są kolejne skarby. Przy zabytkowej Kopalni Srebra działa Skansen Maszyn Parowych. Lokalizacja jest nieprzypadkowa. W XIX w. górnictwo tarnogórskie zaczęło korzystać z nowoczesnej techniki parowej. W latach 1788–1804 sprowadzono do Tarnowskich Gór 8 maszyn parowych, które do 1834 r. pompowały wodę z 17 szybów. Od 1971 r. zaczęto gromadzić zabytkowe parowozy i inne maszyny parowe na stacji kolejowej Tarnowskie Góry i stacji wąskotorowej Repty Śląskie, które można dzisiaj podziwiać.
Nie tylko muzeum…
Na Śląsku działa także Muzeum Przemysłu i Kolejnictwa. To prywatna placówka muzealna, funkcjonująca od 2004 roku. Muzeum zajmuje się ochroną dziedzictwa przemysłowego poprzez ochronę zabytkowych pojazdów, maszyn, urządzeń i budowli oraz organizację wydarzeń plenerowych o charakterze edukacyjno-kulturalnym. Kolekcja muzeum liczy blisko 140 pojazdów szynowych, przede wszystkim lokomotyw parowych (40 sztuk) oraz lokomotyw spalinowych, elektrycznych, wagonów i innych kolejowych pojazdów specjalnych. Ozdobą kolekcji jest czynna zabytkowa polska lokomotywa parowa TKt48-18 z 1951 r., która w weekendy od maja do września prowadzi Wakacyjny Pociąg Muzealny na trasie Jaworzyna – Świdnica – Krzyżowa. Muzeum posiada także Pracownię Konserwatorską, w której samodzielnie, w oparciu o własne zasoby osobowe i sprzętowe, podejmuje remonty zabytkowego taboru kolejowego. Co ciekawe, zajmują się tym emerytowani pracownicy kolejowi, w tym także maszyniści i mechanicy parowozowi.