Logistyka a konkurencyjność transportu kolejowego

Dziś chciałbym poruszyć inny bieżący temat dotyczący polskiej kolei i branży w ogóle. Jak sprawić, by transport kolejowy był konkurencyjny?

Konkurencyjność transportu kolejowego zależy w dużym stopniu od porzucenia prostego przewozu towarów na rzecz kompleksowej usługi logistycznej. To oznacza skok technologiczny, jaki musi wykonać polska kolej, aby pozostać w transportowej grze.

Choć dzisiaj wciąż jeszcze transport masowy (węgiel, rudy metali, kruszywo, itd.) pozostaje filarem działalności towarowych przewoźników kolejowych w Polsce, to widoczne są już tendencje zmieniające ten obraz. Silna konkurencja tak wewnątrz branży, jak i w całym sektorze przewozowym – z dominującym transportem drogowym – oznacza nieuchronne zmiany.

Poza remontem torów (w tym wypadku warto zapoznać się z ofertą Krakowskich Zakładów Automatyki) łączących porty z główną siecią kolejową kraju oraz zakupem lub modernizacją taboru przystosowanego do wysoce standardowych „opakowań” współczesnej logistyki oczywistym remedium na tę sytuację mogą być zmiany organizacyjne i inwestycje w nowoczesne systemy informatyczne. Przyjazne dla personelu i klientów aplikacje informatyczne i komunikacyjne pozwalają efektywnie zarządzać posiadaną flotą transportową, informując precyzyjnie o jej miejscu przebywania i stanie technicznym, wszystko to w czasie rzeczywistym.