Kolej zaczyna się na bocznicy – nowoczesne technologie

Jak wspomniałem w poprzednim wpisie, rozwój i remontowanie bocznic jest istotne nie tylko z punktu widzenia transportu kolejowego i przewoźników, ale także firm zajmujących się w świadczeniu usług dla tego sektora. Liczy się tu nie tylko jakość usług, szeroka oferta produktowa, ale także innowacyjność.

Równie istotna jest znajomość nowoczesnych technologii, umiejętność trafnego wyboru rozwiązań godnych inwestycji. Nie mniej ważny jest wybór odpowiedniego dostawcy usług. Warto postawić na firmę sprawdzoną, z doświadczeniem na polskim rynku, oferującą bogatą gamę produktów i usług. Krakowskie Zakłady Automatyki to firma, która od lat cieszy się zaufaniem, o czym świadczą liczne wyróżnienia i certyfikaty, przyznawane spółce m.in. przez Ministerstwo Infrastruktury czy Diamenty Forbesa.

Co roku pojawiają się kolejne nowinki techniczne, technologie i narzędzia, skracające czas obsługi wagonów. Przykład znany od lat, chociaż jeszcze rzadko widywany w Polsce: do przetaczania wagonów, zamiast lokomotyw, można wykorzystać dostosowane samochody ciężarowe (w tej roli widuje się Unimogi, wyposażone w rolki, sprzęgi, sprężarki i butle do zasilania układów hamulcowych). Takie rozwiązanie oszczędza czas, który lokomotywa musi poświęcić na puste przebiegi w celu zmiany toru. Samochód może po prostu zjechać z toru i „na przełaj” dojechać do wagonów, które ma przetoczyć.

Praca na bocznicy to, oprócz czynności związanych z załadunkiem i wyładunkiem, przede wszystkim jazda manewrowa i prace rozrządowe. Na niewielkich, jedno- albo dwutorowych, obiektach czynności związane z manewrowaniem może sprawnie wykonać kilkuosobowy, zgrany zespół doświadczonych pracowników. Ale tam, gdzie układ torów jest bardziej skomplikowany, a natężenie ruchu większe, niezastąpiona staje się automatyka sterowania ruchem, sygnalizacja, systemy bezpieczeństwa i łączności. Duża powtarzalność wykonywanych manewrów sprzyja znużeniu pracowników, rutynie, prowokowaniu niebezpiecznych sytuacji. Z pomocą przychodzą komputerowe systemy sterowania ruchem, zaprojektowane i wykonane na miarę potrzeb konkretnej bocznicy. Na rynku można spotkać rozwiązania modułowe, integrujące wyspecjalizowane oprogramowanie i komputery klasy przemysłowej. Sprawdzają się na stacjach i bocznicach różnej wielkości.