Rozwój bocznic to szansa na rozwój nie tylko dla przewoźników. To również doskonała okazja dla firm z branży kolejowej, specjalizujących się w budowie i remontach nawierzchni, sprzedających i serwisujących specjalistyczne urządzenia i maszyny do przetaczania, ładowania i rozładowywania wagonów.
Są wśród nich przedsiębiorstwa rozpoczynające działalność, które, z powodu ograniczonych możliwości, nie są w stanie konkurować z potentatami realizującymi inwestycje dla PLK i innych dużych spółek. Są też duże firmy, wyspecjalizowane w technologiach „bocznicowych”, z wystarczającym doświadczeniem i zapleczem, by wykonać nawet największe zlecenia.
Podnoszenie konkurencyjności transportu kolejowego oznacza wyścig z czasem. Wygrywa ten, kto potrafi szybciej załadować i rozładować wagony, robi to bezpiecznie, nie naraża właścicieli ładunku na straty i spory z ubezpieczycielami. Szybsza obsługa wymaga doskonałej organizacji pracy, punktualności, optymalnego wykorzystania pracowników i maszyn. U podstaw sukcesu leży dogłębne zrozumienie specyfiki pracy bocznicy, znajomość teorii logistyki, doświadczenie i ponadprzeciętne umiejętności organizacyjne.