– Stoimy w przededniu oddania do użytkowania nie tylko torów kolei międzynarodowej, ale także kolei aglomeracyjnej. To jest niezmiernie ważne, kolej aglomeracyjna w Krakowie przejmie funkcje przewoźnika w transporcie zbiorowym – mówił minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.
Minister Adamczyk uczestniczył w inspekcji technicznej mostów kolejowych budowanych nad Wisłą. Przygotowania do otwarcia trzeciego i ostatniego mostu, w sąsiedztwie przystanku Kraków Zabłocie, są już w trakcie finalizacji.
– To już ostatnie szlify i czekamy, kiedy całość zostanie uruchomiona. Czekamy na to nowe otwarcie kolei biegnącej przez Kraków. Po tym, co stało się w wieku XIX, w 1856 roku, przeżywamy kolejne wielkie wydarzenie – mówił w Krakowie Andrzej Adamczyk. Minister przypomniał, że w 1856 roku pierwszy pociąg przejechał tym szlakiem po nowo wybudowanej linii.
– To był jeden z najnowocześniejszych szlaków kolejowych nie tylko w Europie, ale i na świecie. On był co prawda rozbudowywany, przebudowywany, ale przestał już spełniać swoje funkcje, konieczna była przebudowa tego szlaku kolejowego, aby tutaj mogły poruszać się pociągi z dużym naciskiem na oś, czyli pociągi bardzo ciężkie, bo przecież nie tylko pasażerskie, ale także pociągi towarowe – dodał.
Dwa wcześniej zrealizowane mosty są już w użyciu, a 11 czerwca pociągi rozpoczną kursowanie również po trzecim moście. Dzięki temu między Krakowem Głównym a Krakowem Płaszowem będą działać wszystkie cztery tory, co umożliwi oddzielenie ruchu dalekobieżnego od regionalnego oraz zwiększenie prędkości na torach.
100 km/h w centrum Krakowa? Możliwe!
– Będzie to historyczna chwila, gdyż pojedziemy już niedługo czterema torami od Krakowa Głównego w stronę Krakowa Płaszowa. Środkowymi torami pojadą pociągi dalekobieżne, po zewnętrznej stronie pociągi kolei podmiejskiej – powiedział Piotr Majerczak, członek zarządu PKP PLK. Podkreślił również, że ostatni z trzech mostów został przeznaczony również dla pieszych i rowerzystów. Teraz trwają prace przy chodniku dla pieszych, który jest podwieszony po zewnętrznej stronie konstrukcji.
Według planów PLK, we wrześniu przystanek Kraków Grzegórzki zostanie otwarty, a cały projekt inwestycyjny zakończy się jesienią.
Przebudowa linii średnicowej Kraków Główny Towarowy – Rudzice jest obecnie najważniejszym przedsięwzięciem na terenie krakowskiego węzła kolejowego. Projekt obejmuje modernizację prawie 20 kilometrów linii kolejowej E30 oraz rozbudowę torów dla linii aglomeracyjnej na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice. Po zakończeniu inwestycji pociągi będą mogły osiągać prędkość 160 km/h, a w centrum Krakowa 100 km/h. Całkowity koszt prac wynosi ponad 1,2 miliarda złotych, z czego 194,9 miliona euro pochodzi z unijnego dofinansowania.
Wypowiedzi osób trzecich pochodzą z: https://www.portalsamorzadowy.pl/gospodarka-komunalna/kolej-w-krakowie-przejmie-funkcje-przewoznika-w-transporcie-zbiorowym,462560.html