900 tys. darmowych biletów dla uchodźców z Ukrainy

Wprowadzona od 26 lutego możliwość bezpłatnych przejazdów dla obywateli Ukrainy  pociągami PKP Intercity zostaje wydłużona na dotychczasowych zasadach do 31 marca. Do tej pory już ponad 919 tys. obywateli Ukrainy skorzystało z bezpłatnych przejazdów pociągami PKP Intercity po terenie kraju.

Obywatele Ukrainy najczęściej podróżują do: Warszawy, Krakowa, Wrocławia i Katowic. Oprócz tego za dalsze cele podróży obierane są Berlin, Praga i Wiedeń. PKP Intercity stoi na wysokości zadania i stara się zapewnić płynność w funkcjonowaniu pociągów. Minister infrastruktury Andrzej Adamczyk oraz wiceminister infrastruktury Andrzej Bittel podsumowali 25 marca działania realizowane przez ministerstwo i podległe spółki kolejowe w związku z trwającą wojną.

– Minął miesiąc od niczym niesprowokowanej, barbarzyńskiej agresji Rosji na Ukrainę. Od miesiąca Ukraina stawia bohaterski opór. Od miesiąca też do Polski trwa napływ uchodźców. Od początku pomagamy Ukrainie i ukraińskim uchodźcom, a szczególne pole do działania mają tu polscy kolejarze, którzy od momentu wybuchu wojny włączają się w pomoc Ukrainie – stwierdził minister infrastruktury Andrzej Adamczyk.

– Dziękuję wszystkim, którzy angażują się w pomoc udzielaną uchodźcom, polskim obywatelom, wolontariuszom, organizacjom transportowym, przewoźnikom kolejowym i samochodowym, a także ministerstwom, które koordynują te działania – podkreślił minister Adamczyk.

Od 24 lutego z polskich miejscowości znajdujących się przy granicy z Ukrainą odprawiono ok. 1600 pociągów (w tym humanitarnych oraz tych, które mają stałe kursy). Na obszar naszego kraju wjechało nimi ok. 330 tys. uchodźców. Ponad 200 tys. zdecydowało się opuścić Polskę i jechać dalej, w kierunku zachodnim (głównie do Niemiec i Czech). Tylko PKP Intercity zarejestrowało ponad 900 tys. biletów dla mieszkańców Ukrainy. Minister i wiceminister infrastruktury prosili o długoterminowe wsparcie osób przybywających z napadniętego przez Rosję kraju.

Jaka jest obecna sytuacja?

Obywatele Ukrainy po przekroczeniu granicy polskiej mogą nieodpłatnie korzystać z przejazdów w 2. klasie pociągów kategorii ekonomicznych TLK i IC. Przejazd odbywa się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie oraz na podstawie pobranej w kasie lub u drużyny konduktorskiej nieodpłatnej miejscówki.

– Apel dotyczący bezpłatnych przejazdów przyjmujemy z radością. Dotychczasowe zasady bezpłatnych przejazdów zostają przedłużone do końca marca, a o dalszych decyzjach będziemy informować w przyszłym tygodniu – powiedział Jarosław Oniszczuk, członek zarządu PKP Intercity.

Wszyscy doceniamy pracę służb porządkowych, opieki zdrowotnej, administracji, wolontariuszy, tłumaczy, a przede wszystkim kolejarzy. Dziękujemy za Wasze zaangażowanie!

Wypowiedzi osób trzecich pochodzą z: https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/kolej-wozi-uchodzcow-900-tys-darmowych-biletow-samego-pkp-intercity-107342.html

Źródła: https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/pkp-intercity-przedluza-mozliwosc-bezplatnych-podrozy-dla-obywateli-ukrainy-do-konca-marca-na-dotychczasowych-zasadach.html

https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/kolej-wozi-uchodzcow-900-tys-darmowych-biletow-samego-pkp-intercity-107342.html