Pandemia COVID-19 wpłynęła na wszystkie gałęzie gospodarki. Jednym z sektorów, który ucierpiał najbardziej, był transport. Wśród transportu na zmniejszonym przepływie osób i towarów straciła mocno kolej. Najnowsze raporty dają jednak nieco nadziei na to, że sytuacja się poprawia.
W związku z obostrzeniami pociągi pasażerskie opustoszały, ale wg najnowszych danych UTK sytuacja się nieco normuje. Rośnie chociażby wskaźnik wykorzystania kolei.
Podróżni wracają na dworce PKP!
– Patrząc na procentowe wzrosty wykorzystanie kolei, widzimy, że duży potencjał jest wielu regionach. Aż w 12 województwach wskaźnik wykorzystania procentowo zwiększył się znacznie bardziej niż wskaźnik dla całego kraju – komentuje dr inż. Ignacy Góra.
- województwo podkarpackiego (wzrost liczby podróży rok do roku o 38,5%)
- województwo małopolskie (31%)
- województwo lubuskiego (30,4%)
- województwo pomorskie (25,15%),
- województwo zachodniopomorskie (24,3%),
- województwo świętokrzyskie (22,2%),
- województwo warmińsko-mazurskie (21,7%),
- województwo śląskie (19,4%),
- województwo opolskie (19,35%),
- województwo dolnośląskie (18,2%),
- województwo wielkopolskie (16,6%),
- województwo łódzkie (16%)
- województwo podlaskie (15,4%),
- województwo lubelskie (14,3%),
- województwo mazowieckie (9,7%)
- województwo kujawsko-pomorskie (7,1%).
Na razie, jak podaje UTK, przewoźnicy są na dobrej drodze. Z raportu za styczeń 2022 r. wynika, że w pierwszym miesiącu tego roku z usług transportu kolejowego skorzystało 21,4 mln osób. To wzrost rok do poprzedniego roku o 7,81 mln pasażerów (57,5 proc.). Są to najprawdopodobniej oznaki powrotu kolei do sytuacji sprzed pandemii.