Jak przechodzić przez tory?

Zgodnie z przepisami: tylko w miejscach wyznaczonych. W praktyce, mimo ostrzeżeń, znaków zakazu i działań Straży Ochrony Kolei ludzie przechodzą przez tory prawie wszędzie: na stacjach kolejowych poza peronami (choć na mniejszych stacjach potrafią wejść na tory także na peronie, między manewrującymi lokomotywami), na szlakach poza przejazdami, na bocznicach i w dziesiątkach innych miejsc.

Nie chcę nikogo na siłę „prostować”, ale wspomnę o elementarnych zasadach, które mogą uratować zdrowie i życie.

  • Nie stawaj na główce szyny, bo zazwyczaj jest bardzo gładka i śliska. Jeśli zmoczy ją deszcz, poślizgnięcie i upadek są prawie pewne. Idąc w poprzek torów przechodź ponad szynami.
  • W pobliżu torów uważnie patrz pod nogi. Możesz się potknąć o odsłonięte przewody, linki stalowe i inne elementy infrastruktury. Możesz też wpaść do studzienki teletechnicznej, z której złodzieje ukradli żeliwną pokrywę.
  • Nie dotykaj przewodów, mogą być pod napięciem.
  • Nie zbliżaj się do zerwanych przewodów trakcyjnych, nie przechodź pod przewodami które sprawiają wrażenie naderwanych.
  • Przed torami zatrzymaj się i rozejrzyj w obie strony. Pamiętaj, że pociągi czasem jeżdżą po torze niewłaściwym, to znaczy „pod prąd”. Nigdy nie możesz być pewny, z której strony nadjedzie pociąg.
  • Przechodząc przez rozjazdy nie stawiaj nogi między iglicą rozjazdu a opornicą (wyjaśniam: między szyną nieruchomą, a tą która jest poruszana przez zwrotnicę). Obecnie większość rozjazdów jest sterowana zdalnie. Pracownik przestawiający zwrotnicę nie zauważy Cię, uruchomi zwrotnicę a wtedy iglica dociśnięta do opornicy zmiażdży Ci stopę i uwięzi Cię przed przejeżdżającym pociągiem.
  • Nie przechodź pomiędzy zderzakami stojących wagonów ani pod nimi. Jeśli akurat lokomotywa manewrowa zestawia pociąg z tych wagonów, maszynista może Cię nie zauważyć i popchnie skład wtedy, kiedy Twoja głowa znajdzie się między zderzakami. Tego nie da się przeżyć.

Ku przestrodze (a częściowo również jako ciekawostkę) polecam film szkoleniowy z zakresu BHP na kolei zrealizowany w 1975 roku. Można go znaleźć na YouTube, pod tym adresem: https://youtu.be/2zCmaAM4VgQ