Jak działa hamulec w pociągu? cz. I

No właśnie. Prawdopodobnie najważniejszy układ każdego wagonu i każdej lokomotywy a tak niewiele o nim wiadomo… Wszyscy wiedzą, że istnieje, spora grupa potrafi go określić jako „pneumatyczny” ale co dalej?

Otóż w każdej lokomotywie znajdują się dwa hamulce: niesamoczynny, służący do hamowania wyłącznie lokomotywy (np. podczas manewrowania) oraz hamulec samoczynny zespolony. To on jest najważniejszy bo on odpowiada za zatrzymanie pociągu prowadzonego przez lokomotywę. Lokomotywa jest tylko jednym z elementów pociągu i sama nie dałaby rady zahamować całego składu. Nie ma takiej możliwości, żeby tarcze albo klocki hamulcowe zamontowane w lokomotywie potrafiły rozproszyć energię uwalnianą przy hamowaniu całego pociągu.

Dlatego w pociągu hamuje cały skład. Hamulce są zamontowane na każdym wózku jezdnym, w każdym wagonie instaluje się też pomocnicze zbiorniki powietrza. Dawniej były to klocki dociskane do kół, dzisiaj, zwłaszcza w wagonach pasażerskich zastępują je tarcze hamulcowe z zaciskami, podobne do tych używanych w samochodach osobowych i ciężarowych. Podobnie, jak w samochodach ciężarowych hamulec samoczynny zespolony jest napędzany pneumatycznie. Klocki lub zaciski są dociskane przez siłowniki zasilane powietrzem pobieranym ze zbiorników pomocniczych.