Czerwcowy długi weekend – dane przewozowe

PKP Intercity może pochwalić się kolejnym rekordowym osiągnięciem w zakresie przewozów. W okresie od środy 7 do niedzieli 11 czerwca pociągi PKP Intercity przetransportowały ponad milion podróżnych. Średnio, codziennie składami narodowego przewoźnika podróżowało około 200 tysięcy osób. Największa liczba pasażerów zanotowana została w niedzielę 11 czerwca, kiedy to z usług PKP Intercity skorzystało 250 tysięcy osób.

Aby sprostać obsłudze tak dużej liczby pasażerów, konieczne było dodatkowe wzmocnienie taboru. W okresie od 7 do 11 czerwca, przewoźnik wprowadził 148 dodatkowych pociągów, wyposażonych w 234 dodatkowe wagony oraz 5 składów ED74, które kursowały na najpopularniejszych trasach. Dodatkowe wagony zostały włączone do pociągów podróżujących między większymi miastami a głównymi ośrodkami turystycznymi, takimi jak Trójmiasto, Olsztyn, Kołobrzeg czy Świnoujście.

PKP Intercity zapewnił również dodatkowe połączenia w czasie tzw. czerwcówki z głównymi ośrodkami turystycznymi. Na trasie Warszawa – Gdynia kursował dodatkowy pociąg EIC 1508/9. Mieszkańcy Mazowsza mieli możliwość dojazdu do Olsztyna dzięki dodatkowemu składowi Mazury-BIS. W okresie długiego weekendu czerwcowego na trasie Poznań – Gdynia pojawił się pociąg Bałtyk-BIS. Pociąg IC Boznańska 10 czerwca obsługiwał wydłużoną trasę z Krakowa do Gdyni. 8 czerwca przewoźnik uruchomił również dodatkowy pociąg EIC 5318/9 z Gdyni do Krakowa. Stolicę Małopolski z Warszawą 11 czerwca połączył natomiast dodatkowy skład EIC 3150/1. Wrocławianie mieli zapewniony wygodny powrót za pomocą pociągu Heweliusz-BIS, który 11 czerwca przewiózł pasażerów z Trójmiasta do stolicy Dolnego Śląska. Przewoźnik wydłużył także trasę pociągu IC Zosia, który w okresie “czerwcówki” kursował z Łodzi do Gdyni.

Rekordowa frekwencja w PKP Intercity to kontynuacja rosnącego trendu, który utrzymuje się od wielu lat. Każdego roku coraz więcej pasażerów decyduje się na skorzystanie z usług narodowego przewoźnika. W 2022 roku z usług PKP Intercity skorzystało aż 59 milionów osób, co stanowiło najlepszy wynik przewozowy w historii spółki. Ten rekord został pobity w porównaniu do roku 2019, kiedy to pociągami PKP Intercity podróżowało blisko 49 milionów pasażerów.

W maju 2023 roku liczba pasażerów podróżujących pociągami przewoźnika wyniosła prawie 5,9 miliona, czyli o 600 tysięcy więcej niż w tym samym okresie poprzedniego roku. Od stycznia 2023 roku już 25 milionów osób skorzystało z pociągów PKP Intercity. Te imponujące wyniki wskazują, że spółka ma szansę w tym roku ustanowić nowe rekordy.

Źródło: Ponad milion pasażerów w PKP Intercity podczas „czerwcówki” – www.intercity.pl