Badanie zadowolenia pasażerów kolei – weź udział!

Urząd Transportu Kolejowego rozpoczął trzecią edycję badania zadowolenia pasażerów kolei. Masz możliwość wyrażenia swojej opini na temat komfortu podróży, rozkładów jazdy czy dostępności polskiego systemu kolejowego, a także przekazania swoich oczekiwań odnośnie pożądanych zmian.

Już po raz trzeci UTK przeprowadza badanie zadowolenia pasażerów kolei. Poprzednio gromadzono opinie pasażerów w latach 2019 i 2021. Od tamtego czasu miało miejsce wiele istotnych zmian na rynku przewozów pasażerskich – od wybuchu epidemii COVID-19 i wpływu tego na statystyki przewozów, po wyraźny powrót ruchu podróżnych w porównaniu do okresu sprzed pandemii koronawirusa. Teraz UTK chce ponownie poznać opinie podróżnych na temat polskiego systemu kolejowego.

Wypełnienie ankiety zajmie około 15-20 minut. Formularz dostępny na stronie internetowej UTK służy zbieraniu ocen i opinii pasażerów dotyczących wygody podróży, jakości obsługi i oferowanych usług, bezpieczeństwa, oferty przewozowej oraz udogodnień dla osób z niepełnosprawnościami i o ograniczonej sprawności ruchowej. Formularz zawiera również pytania dotyczące wpływu epidemii COVID-19 na obecne nawyki podróżne pasażerów. Badanie umożliwi również poznanie preferencji pasażerów oraz aktualnej oceny atrakcyjności kolei w porównaniu do innych środków transportu.

Ankieta składa się z kilkudziesięciu pytań, odnoszących się do kwestii poruszanych w poprzednich edycjach badania. UTK skonsultował te pytania z fundacjami, stowarzyszeniami działającymi na rynku przewozów pasażerskich kolei oraz instytucjami publicznymi, które zajmują się sprawami osób z niepełnosprawnościami.

Wyniki badania zostaną podsumowane w specjalnym raporcie, który zostanie przekazany przewoźnikom kolejowym oraz opublikowany na stronie internetowej Urzędu.

Z badania przeprowadzonego w 2021 roku wynika, że niemal 58% pasażerów pozytywnie ocenia podróże koleją, a aż 83% osób lubi podróżować pociągami. Jakie aspekty pracy pracowników kolei powinny zostać poprawione? Respondenci wskazali na umiejętność przekazywania informacji i rozwiązywania konfliktów. Jednak zaledwie 62,3% badanych miało negatywne doświadczenia z niemiłą obsługą ze strony pracowników kolei, 28,8% spotkało się z taką sytuacją sporadycznie, a 8,9% wielokrotnie. W kwestii oceny poziomu bezpieczeństwa ogólnie w pociągach, aż 68% respondentów oceniło go jako dobry lub bardzo dobry. Tylko 9% badanych miało negatywne spostrzeżenia w tym zakresie.

Źródło: Badanie satysfakcji pasażerów kolei 2023 – UTK czeka na Twoją opinię – Aktualności – Urząd Transportu Kolejowego

Ankieta: Badanie satysfakcji pasażerów kolei 2023 – ankieta z Webankieta.pl