Testy kolei magnetycznej na Podkarpaciu

Polska spółka Nevomo otrzymała wsparcie w wysokości 2,5 mln euro z programu akceleracyjnego European Innovation Council (EIC), które następnie ma zostać rozszerzone o komponent kapitałowy w wysokości do 15 mln EUR z funduszu EIC. Nevomo nie próżnuje i rozpoczyna pierwsze przejazdy kolei magnetycznej na torze testowym!

W niedawnym wpisie informowałem o tym, że polska spółka Nevomo otrzymała potężne dofinansowanie na swoje projekty dot. kolei magnetycznej. Więcej można przeczytać o tu:

http://kolejnakolej.info/dofinansowanie-z-ue-dla-polskiej-kolei-magnetycznej/

Twórcy technologii MagRail nie próżnują i donoszą, że skończyli przygotowania do testów kolei magnetycznej, które mają odbyć się na Podkarpaciu w Nowej Sarzynie. Zakończono instalacje wszystkich niezbędnych urządzeń przytorowych, pozwalających na magnetyczne lewitowanie. Udało się to osiągnąć mimo przeciwności związanych z dostawami ważnych podzespołów.

Testowy tor ma 700 m długości. W przeciwieństwie do istniejących rozwiązań magnetycznych, np. takich używanych w Chinach, MagRail ma pozwolić na skorzystanie z już istniejącej infrastruktury kolejowej. Pierwszy pojazd testowy już dotarł na plac w pobliżu Nowej Sarzyny. Prototyp zacznie jeździć w przeciągu najbliższych dni.

Firma już w ubiegłym roku podpisała umowę o współpracy z włoskim zarządcą infrastruktury kolejowej Rete Ferroviaria Italian. Celem umowy jest potwierdzenie technicznych i ekonomicznych możliwości wdrożenia technologii MagRail na istniejącej infrastrukturze kolejowej.

Czym jest MagRail?

Technologia MagRail została opracowana w celu łatwego, szybkiego i ekonomicznego zwiększania przepustowości i poprawiania możliwości istniejących linii kolejowych, a także ulepszenia ogólnej wydajności systemu transportu kolejowego. MagRail obsługuje pojazdy elektryczne w obszarach niezelektryfikowanych, takich jak terminale i porty. System MagRail można zintegrować z istniejącymi systemami kolejowymi. W rezultacie tradycyjny system transportu kolejowego może uzyskać lepszą dynamikę przewozów towarowych, wyższe limity załadunku, większą elastyczność i automatyczne uruchamianie pociągów bez konieczności budowy nowych linii, bez sieci trakcyjnej i bez błędów ludzkich.

Nevomo zaprezentowało pierwszą wersję prototypową technologii MagRail w 2019 r. w skali 1:5, a następnie pomyślnie przeprowadziła testy w skali średniej w grudniu 2020 r. Przygotowania do pierwszych testów w skali 1:1 na torze testowym w Nowej Sarzynie rozpoczęły się w 2021 roku. W 2022 r. Nevomo zakończyło budowę infrastruktury kolejowej i rozpoczęło montaż elementów systemu MagRail na tym najdłuższym w Europie pełnowymiarowym torze testowym dla pasywnej lewitacji magnetycznej.

Wykorzystując istniejącą infrastrukturę kolejową i przestrzegając przepisów kolejowych, firma dąży do umożliwienia podróżowania z prędkością do 550 km/h.

Źródła: https://www.nevomo.tech/en/nevomo-ready-start-testing-magrail-technology-test-track-nowa-sarzyna-poland/

https://www.wnp.pl/logistyka/juz-wkrotce-w-polsce-testy-kolei-magnetycznej-nowa-sarzyna-dla-nevomo-jest-gotowa,618096.html

https://obserwatorlogistyczny.pl/2022/09/06/przyszlosc-polskiej-kolei-nevomo-rozpocznie-testy-lewitujacych-pociagow/