Dofinansowanie z UE dla polskiej kolei magnetycznej

Polska spółka Nevomo otrzymała wsparcie w wysokości 2,5 mln euro z programu akceleracyjnego European Innovation Council (EIC), które następnie ma zostać rozszerzone o komponent kapitałowy w wysokości do 15 mln EUR z funduszu EIC.

Czym jest Nevomo? Jak można przeczytać na stronie internetowej spółki:

„W Nevomo rozwijamy technologię kolei magnetycznej – MagRail, która umożliwi szybką, etapową implementację technologii transportu inspirowanego hyperloopem z wykorzystaniem istniejącej infrastruktury kolejowej. Nasza technologia umożliwi transport towarów i ludzi z podwójną średnią prędkością w porównaniu do kolei konwencjonalnej. Możemy przystosować istniejącą infrastrukturę kolejową do prędkości 550 km/h przy bardzo konkurencyjnych kosztach. MagRail, oparty na lewitacji magnetycznej, silniku liniowym i autonomicznych systemach sterowania, może być następnie przekształcony w wersję próżniową zwaną hyperloop.”

Szczególnie koncepcja technologii hyperloop wydaje się bardzo interesująca:

„Hyperloop to połączenie pociągu i samolotu. Umożliwi podróż np. z Krakowa do Gdańska w 35 minut z prędkością bliską prędkości dźwięku. Pojazd będzie się poruszał w specjalnej rurze, w której ciśnienie jest tak niskie jak na wysokości 10 kilometrów, dzięki temu znacząco zredukowany jest opór powietrza. Pojazd porusza się bez kontaktu z podłożem wykorzystując magnetyczną lewitację.”

A tak na temat otrzymania dofinansowania z UE wypowiedział się Daniel Minx, Dyrektor ds. Finansowych w Nevomo:

„Jesteśmy niezmiernie dumni, że znaleźliśmy się w wąskim gronie firm, którym przyznano finansowanie i inwestycje kapitałowe w ramach tak prestiżowego europejskiego programu akceleracyjnego. Potwierdza to wiarygodność naszej strategii rozwoju technologii dla transportu kolejowego na miarę XXI wieku. Finansowanie EIC pozwoli nam przyspieszyć prace nad testowaniem i rozwojem naszej przełomowej technologii, która, mamy nadzieję, wkrótce odmieni oblicze branży transportowej.”

MagRail

Technologia MagRail została zaprojektowana w celu zwiększenia przepustowości na polskich kolejach, skrócenia czasu podróżowania i ogólnej poprawy funkcjonowania systemu kolejowego. To jedyne w swoim rodzaju rozwiązanie umożliwia szybkie i etapowe wdrażanie systemów transportowych inspirowanych koncepcją hyperloop, począwszy od wykorzystania i dostosowania istniejącej infrastruktury torowej. MagRail umożliwia wykorzystywanie kolei magnetycznej i tradycyjnej na tych samych torach! Oprócz tego technologia ta ma wprowadzić w pełni zautomatyzowane prowadzenie pociągów, co ma pomóc ograniczyć błąd ludzki.

Nevomo zaprezentowało pierwszą wersję prototypową technologii MagRail w 2019 r. w skali 1:5, a następnie pomyślnie przeprowadziła testy w skali średniej w grudniu 2020 r. Przygotowania do pierwszych testów w skali 1:1 na torze testowym w Nowej Sarzynie rozpoczęły się w 2021 roku. W 2022 r. Nevomo zakończyło budowę infrastruktury kolejowej i rozpoczęło montaż elementów systemu MagRail na tym najdłuższym w Europie pełnowymiarowym torze testowym dla pasywnej lewitacji magnetycznej.

Źródła: https://www.nakolei.pl/komisja-europejska-docenila-polska-technologie-kolei-magnetycznej-nevomo-z-duzym-dofinansowaniem/

https://www.nevomo.tech/pl/