PKP Intercity podsumowuje 2022 rok

Ubiegły rok był rekordowy dla polskiej kolei, w tym także dla PKP Intercity. Z usług przewoźnika skorzystało prawie 59 mln osób! Tym samym pobity został rekord z 2019 roku, kiedy pociągami PKP Intercity podróżowało ok. 49 milionów podróżnych.

Jak podaje PKP Intercity w swoim raporcie:

Pierwszy miesięczny rekord przewozowy padł już w maju, kiedy to ponad 5,26 miliona osób podróżowało z PKP Intercity. Następne miesiące to kontynuacja trendu wzrostowej frekwencji w pociągach: w czerwcu z przewoźnikiem podróżowało niemal 5,5 mln podróżnych, z kolei w lipcu – blisko 6,5 mln. W sierpniu z usług przewoźnika skorzystało jeszcze więcej osób – ponad 6,5 mln. Tym samym sierpień 2022 roku stał się miesiącem z największą frekwencją w historii PKP Intercity.

Od kilku lat odbudowujemy rolę kolei w Polsce, a miniony niedawno rok pokazał, że jesteśmy na dobrych torach do osiągnięcia naszego celu, którym jest jak największa popularyzacja podróży pociągami. Rekordowe wyniki to dla nas powód do dumy, jak i wyraz zaufania ze strony podróżnych. Nie spoczywamy jednak na laurach i zakasujemy rękawy do dalszej, ciężkiej pracy. Liczymy, że w najbliższych latach uda nam się znacząco poprawić wynik z 2022 roku. Pomogą nam w tym między innymi wielomiliardowe inwestycje taborowe, jak i infrastrukturalne. Dzięki nim moda na kolej stanie się jeszcze bardziej powszechna – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Więcej i większe inwestycje

Przewoźnik planuje uruchamiać w 2030 roku około dwa razy więcej pociągów i zaoferować pasażerom wysoki oraz jednolity komfort podróży. Standardem staną się podróże z prędkością 160–250 km/h. Nowe pojazdy w taborze będą dostosowane również do potrzeb różnych grup odbiorców, w tym osób podróżujących z dziećmi czy osób z niepełnosprawnościami. Wartość inwestycji zakontraktowanych przez PKP Intercity w ramach strategii taborowej wynosi już ponad 7 mld zł brutto.

Nowoczesny tabor

Żeby osiągnąć wspomniane cele PKP Intercity podpisało w minionym roku kontrakty na modernizację, jak i zakup nowoczesnego taboru o łącznej wartości ponad 1,4 mld zł brutto.

Na początku kwietnia 2022 roku narodowy przewoźnik podpisał z poznańską Fabryką Pojazdów Szynowych H. Cegielski umowę na modernizację 90 wagonów, które po zakończonych pracach będą kursować jako wagony przedziałowe drugiej klasy w pociągach kategorii InterCity.

W tym roku PKP Intercity odebrało między innymi 2 z 12 elektrycznych zespołów trakcyjnych typu FLIRT, wyprodukowanych w siedleckiej fabryce Stadler Polska oraz odebrało większość z zamówionych 81. nowych wagonów od poznańskiego producenta H. Cegielski – Fabryka Pojazdów Szynowych.

Współpraca z Politechniką Krakowską

Staże i praktyki studenckie, wizyty studyjne, specjalistyczne wykłady, kursy i szkolenia, dualne kierunki i specjalności, a także wspólne projekty badawczo-rozwojowe oraz promocja ekologicznego podróżowania – to najważniejsze punkty umowy o współpracy naukowo-technicznej i edukacyjnej pomiędzy Politechniką Krakowską a PKP Intercity.

Ważnym punktem porozumienia z końca 2022 roku będzie też propagowanie wśród społeczeństwa branży kolejowej i jej rozwoju, promocja transferu dorobku naukowego do branży kolejowej przez organizację konferencji, seminariów, warsztatów i sympozjów z udziałem studentów i kadry naukowej, wspólne publikacje branżowe i naukowe, współpraca z biurem karier uczelni, udział w gremiach doradczych partnerów celem planowania wspólnej działalności dydaktycznej i badawczo-rozwojowej.

Źródło: https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/prawie-59-mln-podroznych,-zwiekszenie-finansowania-oraz-nowe-kontrakty-%E2%80%93-pkp-intercity-podsumowuje-historyczny-2022-rok.html

Wypowiedzi osób trzecich pochodzą z: https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/prawie-59-mln-podroznych,-zwiekszenie-finansowania-oraz-nowe-kontrakty-%E2%80%93-pkp-intercity-podsumowuje-historyczny-2022-rok.html