Nowoczesne pociągi PKP Intercity – prace nad koncepcją

PKP w ramach obchodzonego niedawno jubileuszu 20-lecia funkcjonowania, postanowiło rozpocząć prace nad zmianą podejścia do projektowania pociągów. Dla pasażerów oznacza to same pozytywne wiadomości!


Wypowiedzi osób publicznych pochodzą z: https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/pkp-intercity-pracuje-nad-nowym-konceptem-nowoczesnych-pociagow.html


Przez ponad 20 lat PKP Intercity wydało na zakup i modernizację taboru oraz unowocześnienie zapleczy technicznych ok. 8 mld zł brutto. Poczynione inwestycje z pewnością przyczyniły się do wzrostu zainteresowania usługami przewoźnika – jeszcze w 2015 roku pociągi spółki przewiozły ponad 31 mln pasażerów, a w 2019 roku blisko 49 mln. Przeprowadzane od 2013 r. ankiety pokazują, że wzrasta poziom zadowolenia usługami PKP Intercity.

Mam nadzieję, że nikt nie ma wątpliwości, że polska kolej intensywnie zmienia się na lepsze. To po prostu widać, gdy wsiądzie się do pociągu i ruszy w podróż po Polsce. 8 mld zł dało efekty, a to przecież dopiero początek zmian na lepsze, gdy uzmysłowimy sobie, że plany do 2030 roku zakładają inwestycje unowocześnienie taboru i rozwój siatki połączeń na poziomie 19 mld zł. Korzyści dla pasażerów będą oczywiste. Warto podkreślić, że realizowana przez narodowego przewoźnika strategia to także szansa dla polskich przedsiębiorstw. Silny impuls dla ich rozwoju. Te rekordowe inwestycje są bowiem realizowane we współpracy ze sprawdzonymi polskimi firmami, które oferują zaawansowane produkty najwyższej jakości. Dzięki temu PKP Intercity nie tylko wspiera rodzimą gospodarkę i rynek pracy, ale pozwala też rozwijać krajowe technologie. Ogromnie cieszy sposób, w jaki PKP Intercity jako spółka skarbu państwa wywiązuje się ze swojej misji i w jak pozytywny sposób oddziałuje na polskie społeczeństwo i polską gospodarkę. Życzę, aby kolejne lata przyniosły dalszy rozwój spółki, na czym wszyscy tylko skorzystamy – mówi Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Zmiany

W ramach „PKP Intercity – Kolej Dużych Inwestycji” do 2030 roku Intercity zainwestuje 19 mld zł w nowoczesny tabor. Plany obejmują inwestycje w wagony, lokomotywy, składy itp. Do 2030 r. cały tabor ma być zmodernizowany. Obecnie PKP Intercity ma zakontraktowane umowy na blisko 5,2 mld zł na tabor i infrastrukturę. W ostatnich latach PKP Intercity odebrało łącznie ponad 600 nowoczesnych wagonów. W najbliższych miesiącach spółka planuje zlecić modernizację kolejnych 321 wagonów.

 

 

 

Równolegle do tych działań PKP Intercity pracuje nad konceptem nowoczesnych wagonów, które w najbliższych latach pojawią się na torach. Nowy dizajn pociągów jutra ma sprawić, by tabor pasażerski był jeszcze bardziej komfortowy, przyjazny i w pełni funkcjonalny dla podróżnych.

Poprzez nowe podejście do projektowania przestrzeni wewnątrz wagonów chcemy wyznaczyć nowy standard podróżowania koleją, co istotnie przyczyni się do wzrostu jej popularności. Pracujemy również nad kolejnymi rozwiązaniami, które sprawią, że zaplanowanie i odbycie podróży pociągiem będzie łatwe, szybkie, komfortowe i atrakcyjne kosztowo. Chcąc by kolej stała się w najbliższych latach środkiem transportu numer jeden długodystansowych podróży, musimy robić wszystko, by stale wypracowywać nowy standard jakościowych podróży – twierdzi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Pojazdy mają być dostosowane do prędkości 200 km/h. W każdym ze składów planowana jest przestrzeń dla osób z niepełnosprawnościami. Oferta PKP Intercity ma jak najlepiej odpowiadać na potrzeby różnych grup pasażerów, dlatego powstaną odpowiednio dostosowane wagony– zarówno pierwszej jak i drugiej klasy, przedziałowe i bezprzedziałowe, dostosowane do potrzeb osób z niepełnosprawnościami itd. Obecnie PKP Intercity oczekuje wniosków potencjalnych wykonawców o dopuszczenie do udziału w postępowaniu, by jak najszybciej rozpocząć prace.

Źródło: https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/pkp-intercity-pracuje-nad-nowym-konceptem-nowoczesnych-pociagow.html