Dobiegły końca prace przy myjni pociągów PKP Intercity na stacji postojowej Warszawa Grochów. Dzięki inwestycji skróci się czas mycia składu, a obiekt będzie działać przez cały rok, niezależnie od warunków atmosferycznych. Przebudowa, której zadaniem jest spełnienie standardów ekologicznych, jest kolejnym z przedsięwzięć największego programu inwestycyjnego PKP Intercity w historii!
Grochowska myjnia elektryczna jest w stanie umyć zespół trakcyjny lub jeden pociąg w ciągu jednej godziny. Wyremontowany obiekt otrzymał kilka nowych usprawnień. Trzy samojezdne portale ramowe w zautomatyzowany sposób dokonują procesu czyszczenia pociągu. Urządzenia można oczywiście przeprogramować, by dostosować je do potrzeb różnych taborów. Dzięki temu ponad trzykrotnie skrócił się czas mycia pociągu. Nowa myjnia pozwala również na czyszczenie dachów i zabiegi pielęgnacyjne. Możliwe będzie także dbanie o wnętrza składów.
– Chcemy, żeby polska kolej była jak najbardziej przyjazna dla podróżnych. Dlatego inwestujemy w nowe wagony oraz lokomotywy – komfortowe, bezpieczne i ekologiczne. Rozwijamy również stacje postojowe, czego przykładem jest myjnia na warszawskim Grochowie. Do 2030 w ramach strategii inwestycyjnej w całej Polsce PKP Intercity wybuduje 7 nowoczesnych, proekologicznych myjni – mówi Maciej Małecki, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Aktywów Państwowych.
Zielona kolej to przyszłość
Myjnia została wyposażona w oczyszczalnię ścieków, pracującą w obiegu zamkniętym. Dzięki temu używana do mycia woda będzie mogła być używana wielokrotnie. Woda będzie pozyskiwana również z opadów atmosferycznych. W obiekcie znajduje się także zautomatyzowany system dozowania środków chemicznych, dzięki czemu ich zużycie będzie znacznie niższe niż w przypadku myjni tradycyjnych.
Kolej przyjazna środowisku
Jak podaje PKP Intercity na swojej stronie internetowej:
Obiekt na warszawskim Grochowie to pierwsza z zaplanowanych 7 nowoczesnych myjni, w które zostaną wyposażone stacje postojowe w ramach konsekwentnie realizowanego największego programu inwestycyjnego w historii PKP Intercity. Aby zapewnić wysoki standard obsługi nowoczesnego taboru, do 2030 roku spółka zainwestuje 2,6 mld zł w przyjazne środowisku stacje postojowe i zaplecza techniczne. Unowocześnienie infrastruktury technicznej przyniesie standaryzację obiektów. Po zakończeniu inwestycji będą one podzielone na trzy kategorie, dostosowane do odpowiedniego standardu uwzględniającego potrzeby taborowe w danej lokalizacji pod kątem realizacji rozkładu jazdy. W 2030 roku PKP Intercity będzie dysponować 52 stacjami postojowymi i bocznicami kolejowymi na terenie całej Polski.
Wypowiedzi osób trzecich pochodzą z: https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/najwieksza-stacja-postojowa-pkp-intercity-z-nowoczesna-ekomyjnia.html