Powstaje film „O psie, który jeździł koleją”

Przygody psa Lampo, na którym wychowało się kilka pokoleń Polaków, trafią wkrótce na wielki ekran. Zdjęcia do produkcji ruszyły w Nowym Sączu.

Dlaczego akurat Nowy Sącz? Chodzi o piękny budynek dworca, który został wzniesiony w latach 1908–1909. Budowla nawiązuje do stylu secesyjnego i podzielona jest na trzy pawilony. W środkowym znajduje się obecnie plan filmowy. Na korytarzach pojawiły się typowe dla dawnych dworców skórzane kanapy i krzesła. Kilka pomieszczeń zostało na potrzeby filmu przekształconych w kuchnię i kawiarnię. Wszystko to na podstawie umowy jaką zawarto z PKP SA, które jest zarządcą obiektu. Całości dopełniają czarne i białe płytki na ścianach oraz piękne obrazy.

Autorami tych dzieł jest artysta i pracownik kolei, Edmund Ciećkiewicz, uczeń wybitnego malarza Jacka Malczewskiego. Za jedną z atrakcji Nowego Sącza uznaje się właśnie obrazy Ciećkiewicza.

Dziewięć lat temu dworzec przeszedł remont generalny, który trwał do końca 2014 r. Odnowiono wnętrza oraz elewację. Wstawiono nowe drzwi i okna, wymieniono instalacje, dach oraz posadzkę oraz położono nowe tynki, a część obrazów poddano renowacji. Koszt przedsięwzięcia wyniósł ponad dziewięć milionów złotych.

Adaptacja utworu Romana Pisarskiego

– Nowy Sącz jest jednym z miejsc, gdzie będzie rozgrywać się akcja. Tak jak było w opowiadaniu, będzie tu stacja Maritmska. Wybraliśmy nowosądecki dworzec, bo jest przepiękny – poinformowała w krótkiej rozmowie z „Gazetą Krakowską” Katarzyna Stegnerska, kierownik produkcji (wyprodukowała między innymi: ArchiwistęMarusarza, Tatrzańskiego orła oraz Leśniczówkę).

Sceny na dworcu kręcono we wtorek, środę i czwartek 26–28.07.2022 r., a w poniedziałek 25 lipca pracowano przy Baszcie Kowalskiej. Na parkingu tuż obok zegara kwiatowego przez cały dzień można było spotkać ekipę filmową i aktorów. Cały parking zajęły samochody i autobus z garderobą.

Film ma być odpowiedni zarówno dla młodszych, jak i dla starszych widzów. W rolach głównych wystąpią Mateusz Damięcki i Adam Woronowicz.

Źródła: https://gazetakrakowska.pl/w-nowym-saczu-kreca-film-o-psie-ktory-jezdzil-koleja-rozpoczely-sie-zdjecia-w-obsadzie-znani-aktorzy-jak-damiecki-i-woronowicz/ar/c1-16521409

https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/nowy-sacz-ruszyly-zdjecia-do-filmu-o-psie-ktory-jezdzil-koleja-109151.html

https://www.eska.pl/cinema/news/powstanie-film-o-psie-ktory-jezdzil-koleja-w-obsadzie-polskie-gwiazdy-aa-mejE-A8RA-T2dM.html

Wypowiedzi osób trzecich pochodzą z: https://gazetakrakowska.pl/w-nowym-saczu-kreca-film-o-psie-ktory-jezdzil-koleja-rozpoczely-sie-zdjecia-w-obsadzie-znani-aktorzy-jak-damiecki-i-woronowicz/ar/c1-16521409