Zdalny monitoring przejazdów kolejowych
Krakowskie Zakłady Automatyki S.A. nieustannie wzbogacają swoją ofertę o produkty poprawiające bezpieczeństwo na kolei. Rozwiązania produkowane przez KZA S.A. można zaimplementować niemal wszędzie, bez względu na to, jaki rodzaj urządzeń SRK jest wykorzystywany w danym rejonie. To ważne, ponieważ specyfika polskich kolei polega między innymi na tym, że stanowią one konglomerat rozwiązań bardzo leciwych, przejściowych i w pełni nowoczesnych.
Telewizja przejazdowa
Według danych opublikowanych przez Biuro Bezpieczeństwa PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. w 2022 roku na przejazdach kolejowych odnotowano 172 zdarzenia. W ich wyniku 43 osoby zginęły, a kolejnych 20 zostało ciężko rannych. W roku 2023 (stan na koniec listopada) doszło do 172 wypadków na przejściach lub przejazdach kolejowo-drogowych.
Charakter ruchu kolejowego, prędkości i masy pociągów oraz przewidywane drogi hamowania sprawiają, że maszyniści w zdecydowanej większości przypadków nie mają wpływu na przebieg zdarzeń na przejeździe. Nadanie sygnału S1 oraz wdrożenie nagłego hamowania mogą ocalić ludzi tylko wtedy, gdy zachowają zimną krew, nie zostaną zablokowani w pojazdach albo pomiędzy nimi i zdążą opuścić przejazd.
Nadzór wizyjny przejść i przejazdów kolejowo-drogowych zdecydowanie poprawia poziom bezpieczeństwa. Krakowskie Zakłady Automatyki S.A. zaprojektowały i wyprodukowały system telewizji przemysłowej SIM-B przeznaczony do nadzorowania przejazdów kolejowo-drogowych kategorii B. Jest to system telewizji przemysłowej składający się z kamer oraz czujników umieszczanych w pobliżu przejazdów, systemu transmisji obrazu oraz oprogramowania i monitorów. Spełnia on wymagania opisane w instrukcji Ie-111 „Wymagania dla systemu telewizji przemysłowej stosowane na przejazdach kolejowo-drogowych kategorii B”.
Piotr Kołaczek
Autor artykułów z zakresu automatyzacji, robotyki i Przemysłu 4.0, twórca opracowań dla Mitsubishi Electric – globalnej marki z branży elektrotechnicznej