III kwartał bezpieczny na polskiej kolei

Jak informuje Urząd Transportu Kolejowego, okres styczeń – wrzesień 2020 r. można uznać za bezpieczny na polskiej kolei. W pierwszych trzech kwartałach 2020 r. odnotowano 416 wypadków. To 62 zdarzenia mniej niż w tym samym okresie ubiegłego roku. W wypadkach na przejazdach kolejowo-drogowych zginęły 34 osoby. W ubiegłym roku było to 50 osób. Kwiecień 2020 r. był jedynym miesiącem, w którym nie było ofiar śmiertelnych w wypadkach na przejazdach.

Wypadki, które zaistniały z przyczyn leżących w ramach systemu kolejowego, stanowiły 20% wszystkich zdarzeń na liniach kolejowych. Do końca września doszło na kolei do trzech poważnych wypadków: dwa to zdarzenia na przejazdach, trzeci to kolizja pociągu towarowego z drezyną na stacji Szymankowo. Liczba poważnych wypadków nie zmieniła się w porównaniu z 2019 r., zmalała za to liczba wypadków ogółem – z 478 do 416.

Mniej było też wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych i przejściach przez tory. Do końca września 2020 r. zaistniało 139 takich zdarzeń, czyli o 15 mniej niż w tym samym czasie w ubiegłym roku. Do największej liczby wypadków – 88 – doszło na najliczniejszych przejazdach kategorii D. Są one zabezpieczone krzyżem św. Andrzeja i część znakiem stop.

Od stycznia do września 2020 r. w wypadkach na przejazdach zginęły 34 osoby, a 16 zostało ciężko rannych. W analogicznym okresie 2019 r. było to 50 ofiar śmiertelnych i 16 ciężko rannych.

W kwietniu tego roku doszło do najmniejszej liczby wypadków na przejazdach – 5. Był to też jedyny miesiąc, w którym nie było ofiar śmiertelnych na skrzyżowaniach dróg i torów. Mimo to miesiąc ten wyróżnił się jednym wypadkiem, w którym aż 10 osób odniosło ciężkie rany. W Murowanej Goślinie 29 kwietnia 2020 r. na przejeździe kat. B przy sprawnie działających urządzeniach systemu sygnalizacji przejazdowej pod przejeżdżający pociąg Kolei Wielkopolskich relacji Wągrowiec – Wolsztyn (autobus szynowy) wjechał samochód ciężarowy. Większość ciężko rannych w tym wypadku to pasażerowie pociągu – 8 osób. Również 2 pracowników kolei odniosło w tym wypadku ciężkie obrażenia.

Podnoszenie standardów bezpieczeństwa wymaga prowadzenia inwestycji i wdrażaniem nowych technologii. Jeśli szukacie najwyższej jakości usług i produktów, sprawdźcie ofertę Krakowskich Zakładów Automatyki.

Źródło: Urząd Transportu Kolejowego