Rząd przygotowuje zmiany do aż trzech rozporządzeń z zakresu kolejnictwa. Nowe przepisy mają dotyczyć przede wszystkim prowadzenia ruchu i maszynistów. Jakie to zmiany?
05.08.2022 r. na stronie Rządowego Centrum Legislacji pojawiły się trzy projekty:
- nowelizacji rozporządzeń w sprawie ogólnych warunków prowadzenia ruchu kolejowego,
- nowelizacji przepisów dot. sygnalizacji,
- oraz w sprawie egzaminów na licencję maszynisty i świadectwo maszynisty a także nowego rozporządzenia w sprawie świadectwa maszynisty (które zostało skierowane do konsultacji).
Szybsza kolej w pojedynczej obsadzie?
Najciekawsze zmiany to przepisy w rozporządzeniu w sprawie ogólnych zasad prowadzenia ruchu tj. zrezygnowanie z dwuosobowej obsady trakcyjnej podczas prowadzenia pociągów z prędkościami 140 i 160 km/h (bez ETCS). Wynika to najprawdopodobniej z braku nowych maszynistów. Nie ma także jednoznacznych badań potwierdzających, że dwuosobowa obsada trakcyjna jest lepsza niż jednoosobowa.
W uzasadnieniu zmiany rozporządzenia Ministerstwo Infrastruktury potwierdza, że nie ma dowodu na to, że dwuosobowa obsada jest bezpieczniejsza. Branża kolejowa chciała takiej zmiany od lat, ale w realizacji przeszkadzały związki zawodowe i UTK.
Usprawnienia dla przewoźników pasażerskich i CEMM
Korzystne dla przewoźników będzie również wydłużenie szczegółowej próby hamulca do 24 godzin, zgodnie z kartą UIC IRS 40453. Wdrożona zostanie nowa kompetencja Prezesa UTK w zakresie egzaminowania maszynistów w Centrum Egzaminowania i Monitorowania Maszynistów. Przy egzaminowaniu będą wykorzystywane 3 symulatory trakcyjne, którymi dysponuje Urząd Transportu Kolejowego.
Mniej rygorystyczne wymagania zdrowotne
Ministerstwo wspomniało również o projekcie nowego rozporządzenia w sprawie licencji maszynisty, który został skierowany do konsultacji 17 sierpnia 2022 r. Zmian jest dużo i oprócz dostosowania aktu wykonawczego do nowej kompetencji ustawowej Prezesa UTK, na uwagę zasługuje obniżenie wymagań zdrowotnych dla kandydatów na maszynistów. Rozporządzenie zakłada, że:
- ostrość wzroku kandydata z korekcją lub bez: 1,0; nie mniej niż 0,5 dla oka gorzej widzącego;
- dopuszczalna maksymalna korekcja soczewkami kontaktowymi lub szkłami: nadwzroczność +5/ krótkowzroczność -8,
Takie wymagania są standardem europejskim i były postulowane przez branżę kolejową już od wielu lat.