Wygodnie i ekologicznie – elektrykiem spod dworca. PKP Mobility

Samochody elektryczne powoli zaczynają dominować na rynku motoryzacyjnym. Są częściej wybierane zarówno przez klientów indywidualnych jak i przedsiębiorstwa. Szczególnie firmy oferujące car-sharing korzystają z nowoczesnych rozwiązań. Jak się okazuje, kolej także wprowadza nowoczesne i ekologiczne rozwiązania transportowe.

Korzystanie z aplikacji car-sharingowej

Przy realizacji projektu car-sharingowego, PKP S.A. współpracuje z operatorem samochodowym, czyli ze spółką Easyshare. Już ponad rok temu oba podmioty rozpoczęły współpracę, polegającą na uruchomieniu platformy car-sharingowej przy dworcach. Pilotażowo rozwiązanie to wprowadzono na dworcu głównym w Gdyni.

Mimo tego, że usługa dedykowana jest wszystkim podróżującym koleją, to zarówno mieszkańcy miasta Gdynia i okolic jak i turyści mogą swobodnie korzystać z car-sharingu. Wszystko działa w oparciu o usługę PKP Mobility, która jest pakietem usług dodatkowych dla wszystkich pasażerów kolei. PKP Mobility pozwala poszerzyć przejazd pociągiem nie tylko ze stacji na stację, ale ze stacji do punktu docelowego. W ramach tzw. „ostatniej mili” klienci mogą użyć środków indywidualnego transportu, np. aut elektrycznych oferowanych przez Easyshare.

Dodatkowo PKP uruchomiło ogólnopolskie stacje szybkiego ładowania samochodów ecoMOTO przy największych dworcach w kraju.

Jak skorzystać z car-sharingu?

Aby zarezerwować samochód elektryczny i odebrać go pod dworcem w Gdyni, podróżujący powinni zakupić bilet przez serwis BLIKOM. Serwis ten odpowiada za zintegrowanie akcji między PKP a Easyshare. Następnie należy zaznaczyć i potwierdzić chęć wypożyczenia samochodu. UWAGA! Trzeba to zrobić co najmniej dwie godziny przed planowanym przyjazdem. Z oferty BLIKOM-u można korzystać nawet w trakcie podróży pociągiem.

Po zakupie BLIKOM przesyła kupującemu link, który kieruje do aplikacji Easyshare. Tam należy się zarejestrować – dopiero wtedy możliwa jest rejestracja auta. Ruch pasażerski jest na bieżąco monitorowany, więc każde opóźnienie jest odnotowywane. Nie należy się więc obawiać ewentualnych przeszkód związanych ze spóźnionym pociągiem.

Jeśli nie dokona się rezerwacji z wypożyczeniem auta, to nadal można skorzystać z usługi – wtedy jednak istnieje ryzyko, że wszystkie samochody będą już wypożyczone.

Koszt wypożyczenia jednego auta elektrycznego to ok. 20 zł na godzinę. Jeśli zdecydujemy się jeździć samochodem z car-sharingu trochę dłużej (ponad 4 godziny), to opłata spada do 6 zł za godzinę. Bazowa flota to głównie samochody Nissan Leaf.

Na podstawie informacji z #PoznajPKP –
https://poznaj.pkp.pl/ekologia.html