UWAGA! Nowy roczny rozkład jazdy pociągów

Jak podaje Urząd Transportu Kolejowego, już od 11 grudnia 2022 r. wchodzi w życie nowy roczny rozkład jazdy pociągów. Czego możemy spodziewać się jako pasażerowie?

Przechodząc do szczegółów – nowy rozkład jazdy zacznie obowiązywać od północy w nocy z 10 na 11 grudnia 2022 r. W większości krajów Europy rozkład ulega zmianie raz do roku, w nocy z soboty na niedzielę, w drugi weekend grudnia. Przewoźnicy mają obowiązek wcześniej poinformować wszystkich korzystających z usług kolei o zmianach w kursowaniu.

Zmiany w nowym kursowaniu

W czasie obowiązywania nowego rozkładu jazdy 2022/2023 zarządca infrastruktury, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A., przewidziało cztery korekty związane z planowanymi pracami na liniach kolejowych. Orientacyjne terminy wprowadzania zmian to:

  • 12 marca 2023 r.,
  • 11 czerwca 2023 r.,
  • 3 września 2023 r.,
  • 12 listopada 2023 r.

Nowe rozkłady muszą zostać ogłoszone podróżnym na stronie internetowej zarządcy infrastruktury co najmniej 21 dni przed nowym sposobem funkcjonowania. Na dworcach, peronach lub dojściach na perony rozkład powinien pojawić się z co najmniej 10-dniowym zapasem jako plakaty lub tablice. Aktualny rozkład powinien być również dostępny na stronach internetowych przewoźników – niestety ty przepisy nie precyzują, kiedy powinien pojawić się odpowiedni komunikat.

Ważne dla pasażera

Adresy stron przewoźników pasażerskich oraz numery telefoniczne infolinii można znaleźć na stronie UTK po kliknięciu w logo wybranego przewoźnika.

Oficjalny internetowy rozkład jazdy zarządcy infrastruktury PKP PLK: www.portalpasazera.pl

Generator elektronicznych plakatów stacyjnych: www.portalpasazera.pl/Plakaty

Sieciowy rozkład jazdy – www.portalpasazera.pl/Tablice

Źródło: https://utk.gov.pl/pl/aktualnosci/18214,Od-12-grudnia-2021-r-nowy-roczny-rozklad-jazdy-pociagow.html