Tabor zaopatrzony w zasilanie akumulatorowe? [NAGRANIE]

Landesanstalt Schienenfahrzeuge Baden-Württemberg (SFBW) zamówiło 20 pociągów Mireo Plus B od spółki Siemens Mobility. Składy trakcyjne złożone z dwóch części oferują 120 miejsc dla pasażerów i zostaną użyte na liniach z siecią trakcyjną oraz zasilane hybrydowo na odcinkach niezelektryfikowanych. Pociągi zostaną wykorzystane do przewozu pasażerów na trasie Network 8 w regionie Ortenau. Umowa zobowiązuje Siemens Mobility do zapewnienia serwisu i konserwacji przez blisko 30 lat.

Dostawa pociągów planowana jest na grudzień 2023 roku. Produkcja składów odbywać się będzie w zakładach w Krefeld w Niemczech, a finansowanie projektu zapewni bank KfW IPEX-Bank.

Landesanstalt Schienenfahrzeuge Baden-Württemberg (SFBW) odpowiada za pozyskanie i finansowanie pociągów dla sieci kolejowej w Ortenau. Umowa nie tylko nakłada na producenta obowiązek budowy pociągów, ale również zapewnienia ciągłej dostępności składów. Producent taboru jest odpowiedzialny za zasilanie, w tym budowę i obsługę odpowiedniej infrastruktury, oraz za zagwarantowanie zadeklarowanego zużycia energii według ustalonych kosztów. SFBW jest właścicielem składów i udostępnia je przewoźnikowi na czas trwania umowy.

Pociągi Mireo Plus B mają zasięg około 80 km na akumulatorach elektrycznych w rzeczywistych warunkach. Akumulatory mogą być ładowane z linii napowietrznej na zelektryfikowanych odcinkach trasy. Energię można również odzyskiwać podczas hamowania. System akumulatorów znajduje się pod podłogą w dwóch kontenerach, a akumulatory litowo-jonowe wykorzystane w projekcie charakteryzują się długą żywotnością.

Pociągi Mireo Plus B będą mogły kursować na trasach sieci Network 8 Ortenau, łącząc miasta takie jak Offenburg, Freudenstadt/Hornberg, Bad Griesbach, Achern, Ottenhöfen, Biberach (Baden) oraz Oberharmersbach-Riersbach.

26 kwietnia miała miejsce pierwsza w historii jazda akumulatorowego zespołu trakcyjnego Mireo Plus B Siemensa.

Źródła: https://www.mobility.siemens.com/pl/pl/o-firmie/newsroom/siemens-mobility-otrzymuje-pierwszy-kontrakt-na-pociagi-mireo-z-zasilaniem-akumulatorowym.html

https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/bateryjne-mireo-plus-b-wykonalo-jazde-probna-film-113099.html