Szeroko zakrojone prace modernizacyjne w Krakowie

W listopadzie ruszyły kolejne prace przy przebudowie wiaduktu nad ul. Grzegórzecką. Pociągi jeżdżą już po wykonanej wcześniej, nowej części obiektu. Fasada wiaduktu została odtworzona zgodnie z pierwotnym wyglądem. Kolejna część obiektu będzie dostosowana do współczesnych potrzeb komunikacji kolejowej i drogowej. Wszystkie prace realizowane są z zachowaniem oryginalnego wyglądu obiektów.


Od 3 stycznia 2022 r. ruch na ul. Grzegórzeckiej może być zamknięty dla tramwajów i samochodów. Wyznaczony zostanie objazd dla aut, a dla pieszych zostanie wykonane bezpieczne przejście pod estakadą. Wykonawcy  po około trzech tygodniach zamierzają przywrócić przejazd dla komunikacji zbiorowej.


Ułatwienie komunikacji przez centrum Krakowa zapewnią otwarte przejazdy pod mostami i wiaduktami kolejowymi nad ulicami Miodową, Podgórską i Powstańców Wielkopolskich. Wykonawcy szacują, że przebudowa zajmie ok. 15 miesięcy.

Wiadukt nad ul. Grzegórzecką to jeden z wielu obiektów modernizowanych przez PLK w ostatnich latach w Krakowie. Mieszkańcy korzystają z wiaduktów nad ulicami Łokietka, Prądnicką, Kamienną, Kopernika, Dekerta, Morawiańskiego i Złocieniową.

Między Krakowem Głównym, a Krakowem Płaszowem budowane są cztery tory kolejowe. Ruch dalekobieżny zostanie oddzielony od ruchu lokalnego. Powstaną warunki do uruchomienia większej liczby połączeń kolejowych, a pociągi przyspieszą do 100 km/h.
Dzięki inwestycji zapewniony będzie sprawny przejazd pociągów odcinkiem trasy E30, łączącej m.in. Przemyśl, Kraków, Wrocław i Zgorzelec. Powstanie nowy przystanek „Kraków Grzegórzki”.

Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” to inwestycja za przeszło 1 mld zł. Współfinansowana jest przez Unię Europejską w ramach instrumentu CEF „Łącząc Europę.” Więcej o projekcie: www.krakow-rudzice.pl

Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejską z Instrumentu „Łącząc Europę”.

Źródło: https://www.plk-sa.pl/o-spolce/biuro-prasowe/informacje-prasowe/szczegoly/prace-w-centrum-krakowa-zwieksza-mozliwosci-kolei-w-regionie-6494