System “projektuj i buduj”, cz.1 – model inwestycyjny

Jakie modele inwestycyjne są wykorzystywane w przemyśle kolejowym? Jest to branża wymagająca specyficznego podejścia – zakłada wysoką odpowiedzialność, ale też działanie pod presją czasu – każde opóźnienie w terminach inwestycjach publicznych jest kwestią mocno komentowaną w mediach.

W modelu, w którym wykonawca przedsięwzięcia bierze za nie odpowiedzialność w niemalże całym procesie inwestycyjnym – od projektu aż po jego realizację – sprawdzić się mogą tylko najlepsi. Inwestycje zrealizowane przez Krakowskie Zakłady Automatyki S.A. w systemie „projektuj i buduj” to dowód dojrzałości, technicznego zaawansowania i kompetencyjnej wszechstronności firmy.

Koncepcja realizacji części projektowej i wykonawczej inwestycji infrastrukturalnych przez jeden podmiot zyskuje w Polsce coraz więcej zwolenników. Mocnym argumentem „za” jest zwłaszcza krótszy czas realizacji całego procesu. W kraju, w którym potrzeba modernizacji szlaków transportowych (szynowych i drogowych) jest warunkiem sine qua non dalszego rozwoju, ta cecha zyskuje dodatkową wagę.