Ruszył sezon na kolejki wąskotorowe

Kolejki wąskotorowe od zawsze cieszyły się zainteresowaniem przede wszystkim ze względu na unikatowe doświadczenie przejazdu pojazdami zabytkowymi i możliwość cieszenia oczu przepięknymi krajobrazami.

Gdzie w tym roku warto się wybrać, by skorzystać z usług kolejek wąskotorowych? Zapraszam do zapoznania się z listą najciekawszych propozycji:

Rogowska Kolej Wąskotorowa

Świetna propozycja, żeby uciec z gwaru i hałasu stolicy Polski. Kolej łączy Białą Rawską, Rawę Mazowiecką i Rogów. Działa już od ponad 107 lat! W trakcie wojny służyła m.in. do transportu broni i żywności, teraz pełni funkcję atrakcji turystycznej. Kolej kursuje w niedziele.

Sochaczewska Kolej Wąskotorowa

Jak możemy przeczytać na stronie Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie:

W sezonie trwającym od 30 kwietnia 2022 r. Muzeum Kolei Wąskotorowej w Sochaczewie organizuje przejazdy turystyczne pociągiem retro. Pociąg jest prowadzony przez przedwojenny parowóz Px29-1704 lub lokomotywę spalinową Lxd2-342. Urokliwa trasa pociągu liczy 18 km i dostarcza niezapomnianych wrażeń. Z okien pociągu można zobaczyć m.in. wieże kościoła obronnego w Brochowie – miejsce chrztu Fryderyka Chopina. Pociąg kończy swój bieg na stacji Wilcze Tułowskie, niewielkiej miejscowości stanowiącej swoistą bramę do Kampinoskiego Parku Narodowego.

Podsumowując: w Sochaczewie można spędzić cały dzień pełen wrażeń z koleją!

Bieszczadzka Kolej Leśna

Kto w upały nie marzy o wyjeździe w Bieszczady? A skoro o Bieszczadach, to warto również skorzystać z usług tamtejszej kolejki leśnej. Podróż pociągiem wąskotorowym daje wrażenie bliższego kontaktu z otaczającą podróżnego przyrodą a przy niewielkiej szerokości pasa torowiska podróżny ma lepszy widok z okien jadącego bez zbytniego pośpiechu wagonu. Linia kolei bieszczadzkiej biegnie przede wszystkim przez tereny leśne, zboczami gór, często w znacznym oddaleniu od zabudowań. 

Nadmorska Kolej Wąskotorowa

Ogromnym sentymentem darzę przejazdy Nadmorską Koleją Wąskotorową. Historia kolejki zaczęła się 1 lipca 1896 r., gdy po raz pierwszy wyruszyła w trasę z Gryfic do Niechorza. W 2021 r. kolejka świętowała rocznicę uruchomienia pierwszej linii wąskotorowej. Ta kolej kursuje również zimą! Nadmorski klimat i przejażdżka pośród lasów iglastych na długo zostaje w pamięci.

Źródła: https://dadhero.pl/289666,kolejki-waskotorowe-w-polsce-7-linii-ktore-warto-odwiedzic-z-dzieckiem

https://kolejrogowska.pl/

https://kolejka.bieszczady.pl/

https://sochaczew.stacjamuzeum.pl/

http://www.kolej.rewal.pl/index.php?option=com_content&view=article&id=7&Itemid=101