Rozstrzygnięcie Programu Kolej Plus! Śląsk wielkim wygranym

Ministerstwo Infrastruktury wraz z PKP Polskimi Liniami Kolejowymi wskazały, które z projektów, zgłoszone do Programu Kolej Plus  będą wkrótce zrealizowane.

Spośród 34 projektów, które otrzymają państwowe dofinansowanie na realizację, najlepiej oceniono te, które wpłynęły od samorządów ze Śląska. Prawdopodobnie jest to związane z tym, że Śląsk zgłosił najwięcej propozycji, bo aż 19. Ponad 15 z nich zostało zgłoszone przez Górnośląsko-Zagłębiowską Metropolię. Doceniam ciężką pracę włożoną w przygotowanie planów!


Czym jest Program Kolej Plus? Dlaczego jest tak ważny dla inwestycji na polskiej kolei? Więcej o tym w moich poprzednich wpisach:

http://kolejnakolej.info/program-kolej-plus/

 

http://kolejnakolej.info/drugi-etap-programu-kolej-plus/

 


Podsumowując – realizowanych będzie 6 projektów opracowanych przez GZM i proponowanych przez samorządy miejskie i gminne, oraz jeden projekt śląskiego urzędu marszałkowskiego. Według jury projekty ze Śląska były najlepiej przygotowanie merytorycznie.

Najlepsze propozycje

Wygrał projekt projekt pod nazwą „Prace na liniach kolejowych nr 189 i 132 oraz budowa nowej łącznicy Kuźnica–Bytom Bobrek Wschodni w celu stworzenia nowego połączenia Ruda Chebzie–Bytom, w tym budowa nowych przystanków osobowych Ruda Orzegów i Bytom ul. Zabrzańska”. Pomysł ten zebrał najprzychylniejsze opinie i najwięcej punktów w klasyfikacji.

Na drugim miejscu uplasowało się Przygotowanie alternatywnego połączenia aglomeracyjnego Gliwice–Ruda Kochłowice–Katowice liniami kolejowymi nr 141 na odcinku Gliwice–Ruda Kochłowice, 165 na odcinku Ruda Kochłowice–Hajduki i 651 Hajduki–Gottwald”. Z kolei trzecią lokatę zajął projekt dotyczący stworzenia połączenia Tychy–Katowice Murcki–Katowice Ligota przez linię kolejową 142.

Najniżej ocenione projekty

Warto zauważyć, że zgłoszono ponad 34 projekty. Niestety Program Kolej Plus nie zakładał dużego budżetu, zatem wiele pomysłów musiano odrzucić. Jest jednak nadzieja! Premier  zapowiedział w ubiegłym tygodniu, że budżet na Kolej Plus zwiększy się dwukrotnie – z 5,5 mld złotych do 11 mld złotych.

Największym przegranym jest województwo warmińsko-mazurskie, którego projekt dotyczył rewitalizacji linii 223. Mimo wydania ponad miliona złotych na studium, pomysł województwa został odrzucony. Jak zatem nie stracić całkowicie takiej inwestycji? Być może jakiś inwestor prywatny skorzysta w przyszłości z przygotowanego dokumentu. Wszystko pozostaje jednak w sferze domysłów.

Źródło: https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/kolej-plus-wielki-sukces-slaska-i-porazka-warmii-i-mazur-ocena-projektow-107823.html