Zagrożenie docenił ustawodawca, który umieścił w Kodeksie Karnym artykuł 174 „Sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy”.
- 1. Kto sprowadza bezpośrednie niebezpieczeństwo katastrofy w ruchu lądowym, wodnym lub powietrznym, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8.
- 2. Jeżeli sprawca działa nieumyślnie, podlega karze pozbawienia wolności do lat 3.
Nie wiem, ilu sprawców zostało ukaranych na podstawie tego przepisu ani tym bardziej ilu i w jakich okolicznościach zostało skazanych na najwyższą przewidzianą karę ale odnoszę wrażenie, że problem zbyt często jest bagatelizowany. Sprawcy często są określani jako „nastolatkowie”, „dzieci”, „młodzież”. Przypuszczam, że w większości przypadków kończy się sprawą przed sądem rodzinnym i wyznaczeniem kuratora…
Czy ciężki pociąg nie potrafi sobie poradzić ze stosunkowo niedużą przeszkodą? Na pierwszy rzut oka nie powinno być problemu: kilka set lub kilka tysięcy ton rozpędzonych do prędkości 50 – 120 km/h kontra kamienie lub bloki betonowe. W dodatku lokomotywy mają montowane lemiesze, które powinny zgarnąć przeszkodę z szyny i odrzucić ją od toru.
W rzeczywistości nie jest tak łatwo ponieważ odrzucone zderzeniem fragmenty przeszkody mogą poranić albo zabić maszynistę i przypadkowe osoby (albo sprawców) znajdujące się w pobliżu. Każdy twardy przedmiot, który dostanie się pomiędzy główkę szyny a koło może spowodować wykolejenie lokomotywy. Nawet stosunkowo niewielkie uszkodzenia lokomotywy mogą uniemożliwić dalszą jazdę pociągu.
Jak się zachować, kiedy zauważysz przeszkodę na torach? Przede wszystkim zadbaj o własne bezpieczeństwo. Nie podchodź, nie próbuj jej usuwać, zwłaszcza, jeśli jest duża i wzniesiona z wielu elementów. Możesz podnieść i odrzucić od torów gałąź, ale nie poradzisz sobie z betonowym blokiem. Nie stój w pobliżu, po zderzeniu z pociągiem elementy przeszkody mogą przelecieć w powietrzu nawet kilkadziesiąt metrów.
Natychmiast zadzwoń na 112, określ miejsce, jeśli w pobliżu jest słupek kilometrowy, podaj jego numer. Możesz próbować ostrzec maszynistę nadjeżdżającego pociągu. Stań w rozsądnej odległości od torów po tej stronie przeszkody, z której spodziewasz się przyjazdu pociągu. Odległość od przeszkody powinna wynosić ponad 200 metrów. Nigdy nie stawaj na torach, ani blisko nich. Postaraj się, żeby maszynista dostrzegł ostrzeżenie z jak największej odległości.