Projektowanie oraz produkcja amortyzatorów dla polskiej kolei magnetycznej w toku!

Na stronie internetowej Nevomo 17.01.2023 znalazł się artykuł informujący o tym, że firma BWI Group, dostawca systemów zawieszeń dla czołowych producentów samochodów na świecie (Ford, Porsche, Audi, Volvo, itd.), podjęła się zaprojektowania i wyprodukowania amortyzatorów do pełnoskalowego pojazdu, który jest testowany w Nowej Sarzynie!

Nietypowość wymagań i wynikająca z nich specyficzna konstrukcja amortyzatora spowodowała, że BWI Group była jedną z nielicznych firm gotowych podjąć się realizacji tego zamówienia. Ostatecznie uzgodniono, że przedmiotem zamówienia będzie 28 amortyzatorów występujących w 4 wariantach – różniących się między sobą parametrami, wymiarami oraz docelową pozycją pracy – mówi Aleksander Hernik, R&D Manager w Nevomo.

W porównaniu z projektami realizowanymi dla branży motoryzacyjnej, było to niewiele podzespołów, w związku z czym Centrum Techniczne w Balicach (BWI) wystąpiło również w roli producenta. Dysponując bardzo dobrze wyposażoną prototypownią i laboratoriami firma zaprojektowała, wykonała i przetestowała nowe amortyzatory co przyczyniło się do znacznych postępów w projekcie.

Możliwość zaprojektowania komponentów zawieszenia do nowatorskiego rozwiązania napędu w kolejnictwie była dla nas ciekawym wyzwaniem, zwłaszcza że specyfika zawieszenia pociągu magnetycznego odbiega od rozwiązań technicznych stosowanych na co dzień w zawieszeniach samochodów osobowych. – mówi Roman Bielak, Menadżer Działu Rozwoju Nowych Technologii w BWI Group. Bardzo wysokie siły tłumienia dla małych prędkości, wymuszenia oraz wysoka precyzja kontroli skoku zespołów tłumiących postawiły zespół projektowy przed ciekawym wyzwaniem. Aby mu sprostać zaprojektowany został zupełnie nowy system zaworowy, jak również innowacyjna konstrukcja amortyzatora pozwalająca na generowanie wysokich sił tłumienia (w konstrukcji jednorurowej) bez konieczności stosowania bardzo wysokich ciśnień zabezpieczających przed kawitacją.

Pojazd MagRail z nowym zawieszeniem znajduje się w Nowej Sarzynie na najdłuższym w Europie, pełnowymiarowym torze do testowania pasywnej lewitacji magnetycznej!


Więcej o polskiej kolei magnetycznej można przeczytać w moim poprzednim wpisie:

http://kolejnakolej.info/dofinansowanie-z-ue-dla-polskiej-kolei-magnetycznej/


Źródło: https://www.nevomo.tech/pl/projektowanie-i-produkcja-amortyzator%C3%B3w-dla-systemu-magrail/

Wypowiedzi osób trzecich pochodzą: https://www.nevomo.tech/pl/projektowanie-i-produkcja-amortyzator%C3%B3w-dla-systemu-magrail/