Inwestycje w ramach Programu Kolejowego CPK pozwolą na poprawę połączeń między głównymi miastami i regionami Polski – i to wcale nie tylko w relacjach przebiegających przez CPK i Warszawę.
Założenia inwestycyjne CPK są takie, że w momencie otwarcia Portu Lotniczego Solidarność będzie gotowa linia dużych prędkości łącząca Warszawę z CPK i Łodzią, która w dalszym etapie poprowadzi w stronę Sieradza, gdzie rozgałęzi się na Poznań i Wrocław (na kształt litery „igrek”). Inna potrzebna do obsługi CPK inwestycja kolejowa to CMK Północ, czyli przedłużenie Centralnej Magistrali Kolejowej w stronę lotniska, a w kolejnym etapie także do Płocka, Grudziądza i Trójmiasta.
W sposób znaczący skrócą się czasy przejazdu także np. między Poznaniem a Łodzią, między Łodzią a Wrocławiem, między Trójmiastem a Wrocławiem, Toruniem, Łodzią, Krakowem i Katowicami czy też między Krakowem a Katowicami. Dzięki budowie szprych powstaną też nieistniejące dziś połączenia między miastami Polski Wschodniej, np. Białymstokiem, Lublinem i Rzeszowem. Co bardzo ważne, dzięki CPK na kolejowej mapie Polski pojawią się miasta, do których dziś nie da się dojechać pociągiem, np. Jastrzębie-Zdrój, Tomaszów Lubelski, Końskie, Busko-Zdrój, Łomża i Kolno.
W pracach podnoszących komfort podróżowania polskimi kolejami od lat aktywnie uczestniczą Krakowskie Zakłady Automatyki KZA SA.
Opracowano na podstawie artykułu Konrada Majszyka opublikowanego w magazynie KZA EXPRESS