Pomoc humanitarna dla Ukrainy – ponad 120 wagonów!

Dwa dni temu Rządowa Agencja Rezerw Strategicznych (RARS) podała do wiadomości, że na Ukrainę trafiło 120 wagonów z pomocą humanitarną. Wg dotychczasowych informacji, to największy transport żywności itp. na ogarniętą wojną Ukrainę.

Od rozpoczęcia ataku Rosji na Ukrainę wysłano 73 pociągów z pomocą pochodzącą z całego świata. Skupiono się przede wszystkim na dostawach żywności, leków i środków higieny osobistej. Wśród innych artykułów znalazły się m.in:

  • łóżka polowe,
  • koce,
  • śpiwory,
  • agregaty prądotwórcza,
  • zestawy do odbioru internetu satelitarnego,
  • transformatory,
  • namioty.

Warto zaznaczyć, że pomoc jest koordynowana, a wszystkie dostawy są na bieżąco uzgadniane z rządem Ukrainy. Prezes RARS, Michał Kuczmierowski stwierdził, że obecnie to kolej jest najefektywniejszym sposobem transportowania pomocy dla Ukrainy. Duży sobotni pociąg skierowano do Charkowa i Zaporoża. Wg komunikatów RARS największym z dotychczasowych transportów. W 120 wagonach przewieziono 1,5 tys. ton żywności, z czego 1 tys. ton trafiło do Zaporoża, a pozostała część do Charkowa.

„Trudno znaleźć słowa, by wyrazić podziw dla gubernatora Olega Syniegubowa, lekarzy i wolontariuszy niosących pomoc potrzebującym w ostrzeliwanym Charkowie!” – napisał na Twitterze szef kancelarii premiera Michał Dworczyk.

Pozornie słabo zorganizowana i niezmodernizowana kolej ukraińska dobrze radzi sobie w sytuacji kryzysowej. Koleje naszych wschodnich sąsiadów nie zaprzestały działalności – pociągi pasażerskie obsługują regularne połączenia oraz zapewniają możliwość ewakuacji z objętych walkami regionów oraz wyjazd poza granicę państwa. Prowadzony jest ruch towarowy, aa nie tylko ten związany z pomocą humanitarną.

Wypowiedzi osób trzecich pochodzą z: https://tvn24.pl/polska/ukraina-pomoc-humanitarna-z-polski-dotarla-na-ukraine-5660490

Źródła: https://www.rynek-kolejowy.pl/mobile/ukraina-120-wagonow-z-polska-pomoca-humanitarna-dla-charkowa-i-zaporoza-107459.html

https://tvn24.pl/polska/ukraina-pomoc-humanitarna-z-polski-dotarla-na-ukraine-5660490