PKP Intercity zwiększyło swoją flotę o 81 nowych wagonów!

PKP Intercity zakończyło realizację umowy na dostawę 81 wagonów, wyprodukowanych przez poznańską firmę H. Cegielski Fabryka Pojazdów Szynowych. Wartość całego zamówienia wyniosła niemal 700 mln złotych brutto. Nowoczesne wagony zostały już wprowadzone do eksploatacji na całym obszarze Polski, podnosząc tym samym standard podróżowania pociągami PKP Intercity.

Zrealizowana inwestycja jest wynikiem umowy, którą PKP Intercity podpisało z producentem w lutym 2018 roku. Premiera wagonu miała miejsce podczas targów TRAKO w Gdańsku w 2021 roku, a pierwsze pojazdy zostały dostarczone przewoźnikowi w grudniu tego samego roku. Wagony te zostały zaprojektowane z myślą o obsłudze składów kategorii InterCity (IC) oraz Express InterCity (EIC), które kursują na trasach:

 • Warszawa – Kraków – Zakopane,
 • Kołobrzeg/Gdynia – Bielsko-Biała,
 • Kołobrzeg/Hel – Gdynia – Warszawa,
 • Warszawa – Wrocław – Warszawa,
 • Warszawa – Szczecin – Warszawa,
 • Warszawa – Berlin – Warszawa,
 • Gdynia – Berlin – Gdynia,
 • Kraków – Berlin – Kraków,
 • Gdynia/Warszawa – Wiedeń – Warszawa/Gdynia,
 • Wrocław – Gdynia.

Nowoczesne wagony dla wszystkich

PKP Intercity prowadzi obecnie największy program inwestycyjny w historii spółki, którego celem jest nie tylko modernizacja floty i poprawa standardów podróży, ale także zwiększenie dostępności kolei dla jak najszerszego grona pasażerów. W związku z tym, spośród 81 nowych pojazdów, które zostały dostarczone, aż 10 wagonów zostało zaprojektowanych jako przedziałowe, 2-klasowe wagony, dostosowane do przewozu osób z niepełnosprawnościami.

Nowe pojazdy PKP Intercity zostały uhonorowane prestiżowym certyfikatem “Transport bez barier”, przyznanym przez Fundację Integracja. Oznacza to, że zostały one zaprojektowane i wyposażone w taki sposób, aby sprostać potrzebom osób z niepełnosprawnościami, seniorów oraz rodzin z dziećmi. Aby uzyskać ten certyfikat, przeprowadzony został specjalistyczny audyt przeprowadzony przez doświadczonych ekspertów Integracji. Dla PKP Intercity jest to już kolejne wyróżnienie w tej kategorii, jako pierwsze w Polsce spółka otrzymała ten certyfikat dla wagonów COMBO.

Wśród 81 wagonów, które wzmocniły flotę PKP Intercity znalazło się:

 • 7 wagonów przedziałowych 1. klasy;
 • 27 wagonów bezprzedziałowych 2. klasy;
 • 27 wagonów przedziałowych 2. klasy;
 • 10 wagonów bezprzedziałowych 2. klasy z miejscami do przewozu rowerów (każdy wyposażony w 8 wieszaków na rowery);
 • 10 wagonów przedziałowych 2. klasy przystosowanych do przewozu osób z niepełnosprawnościami.

W kwietniu zeszłego roku PKP Intercity nawiązało kolejną współpracę z poznańską fabryką w celu wykonania prac naprawczych i modernizacji 90 wagonów typu 111A i 141A. Wartość całego zamówienia wynosi około 495 mln zł brutto. Modernizacja obejmie wymianę wózków jezdnych na nowe, cichsze modele, a także doposażenie wagonów w klimatyzację, system informacji pasażerskiej, monitoring, automatyczne drzwi oraz toalety z zamkniętym obiegiem. W wagonach pojawią się oznaczenia w alfabecie Braille’a, a po modernizacji pojazdy będą mogły osiągać prędkość do 160 km/h. Po zakończeniu prac wagonów będą wykorzystywane w pociągach InterCity (IC) jako przedziałowe wagony drugiej klasy.

Program inwestycyjny PKP Intercity to nie tylko modernizacja i podniesienie standardu floty, ale również dostosowanie kolejnictwa do potrzeb osób z niepełnosprawnościami, seniorów i rodzin z dziećmi. W związku z tym 10 z 81 nowych wagonów otrzymało certyfikat “Transport bez barier”, potwierdzający ich przystosowanie do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. W sumie wartość umów zawartych z poznańską fabryką przekracza 1,83 mld zł brutto.

Źródło: https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/81-nowych-wagonow-wzmocnilo-flote-pkp-intercity.html