Nowy system sterowania ruchem na stacji Kraków Główny

 

PKP Polskie Linie Kolejowe SA kończą przygotowania do uruchomienia nowego systemu sterowania ruchem na stacji Kraków Główny.

Jak wyjaśnia Rafał Zahuta, dyrektor projektu w PKP Polskie Linie Kolejowe SA, obecnie zrealizowano już większość prac związanych z głowicą zachodnią. – Teraz zajmujemy się procesem wdrażania zmian w zakresie sterowania ruchem kolejowym. Dotychczas odpowiedzialne za to były urządzenia przekaźnikowe, teraz przechodzimy na system komputerowy – tłumaczy. Nowe rozwiązania zastosowane przez PLK umożliwią większą elastyczność stacji. Jak zapewnia Rafał Zahuta, nowa forma obsługi pociągów pozwoli również na mniejszą awaryjność, system ma działać zdecydowanie płynniej.

Potrzeba testów

 Przed oddaniem do użytku nowy system wymaga dokładnego sprawdzenia. – 83 rozjazdy, 5 wykolejnic, kilometry kabli, to wszystko trzeba dokładnie sprawdzić, zainstalować w nowych serwerowniach. Ten proces musi potrwać, żeby wszystko działało, jak należy – tłumaczy Piotr Hamarnik z biura prasowego PLK. A Adam Schabowski z Krakowskich Zakładów Automatyki dodaje, że aby nie zakłócać w jeszcze większym stopniu pracy kolei, przeprowadzanie testów i wdrażanie nowego systemu będzie prowadzone zarówno w dzień, jak i w nocy.

Zmiany w organizacji ruchu pociągów

 Instalacja nowego systemu rozpocznie się w nocy z 29 na 30 dzień listopada, a zakończenie prac przewidziano na 14 grudnia. Jak zapewniają przedstawiciele PLK, ewentualne wydłużenie procesu wdrażania systemu nie zakłóci działania stacji. W związku z wprowadzeniem nowoczesnej technologii dojdzie do tymczasowych zmian w rozkładach jazdy. Wynikną one z ograniczonej możliwości obsługi pociągów na stacji Kraków Główny.

Cały artykuł czytaj na: https://lovekrakow.pl/aktualnosci/skok-technologiczny-przyspieszy-obsluge-pociagow-zdjecia-video_33004.html