Nowoczesna i ekologiczna myjnia pociągów w Krakowie

PKP Intercity realizuje największy w swojej historii program inwestycyjny, w ramach którego inwestuje w nowoczesne rozwiązania infrastrukturalne. W Krakowie rozpoczęła się budowa ekologicznej sezonowej myjni automatycznej na terenie tamtejszej stacji postojowej. Wartość kontraktu wynosi ponad 21,9 mln zł brutto, a wykonawcą jest firma Budimex.

W komunikacie na stronie PKP Intercity przeczytamy że:

Inwestycja jest przeprowadzana w trybie „projektuj i buduj”. Tym samym w pierwszym etapie wykonawca – firma Budimex – przygotowała i zaprezentowała projekt obiektu. W drugiej fazie, która właśnie się rozpoczęła, zajmie się jego realizacją. Uruchomienie myjni planowane jest na początek przyszłego roku, a wartość kontraktu wynosi ponad 21,9 mln zł brutto. Powstanie myjni umożliwi kompleksowe czyszczenie pociągów rozpoczynających swój bieg w stolicy Małopolski, a tym samym zwiększy komfort osób podróżujących z PKP Intercity. Budowa myjni jest realizowana w ramach projektu „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity S.A.” [POIS.05.01.00-00-0022/17-00], Program Operacyjny Infrastruktura i Środowisko 2014-2020. Łącznie z funduszy unijnych w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko 2014-2020 PKP Intercity pozyskało 653 730 052,05 zł dotacji.Instalacja do mycia składów pociągów powstaje na terenie przy ulicy Składowej 17, na torze nr 11. Na długości 480 metrów tor ten otrzyma szczelną nawierzchnię z posadowieniem na płycie betonowej, która zarówno przed i za myjnią ma być także ociekowa.

Obiekt zostanie wyposażony w oczyszczalnię ścieków, która pozwoli neutralizować używane do mycia środki chemiczne oraz umożliwi ponowne wykorzystanie wody w ramach obiegu zamkniętego. Kolej to najbardziej ekologiczny środek transportu zbiorowego. Możemy określić ją mianem zielonego transportu przyszłości. Dlatego inwestujemy w rozbudowę naszej floty i walczymy z wykluczeniem transportowym, które dotyka Polaków. Do obsługi rosnącej liczby pojazdów potrzebne są obiekty takie jak ten powstający w Krakowie. Pozwolą one na wysoki standard obsługi technicznej naszego taboru, jak i również w wymierny sposób wpłyną na komfort podróży i pracę naszych załóg.

Nowa myjnia w Krakowie to jedna z siedmiu takich inwestycji zaplanowanych w całej Polsce – mówi Krzysztof Świerczek, członek zarządu PKP Intercity. Myjnia ponadto zostanie wyposażona w stanowisko do zabezpieczania podwozia przed oblodzeniem oraz w system RFID, dzięki któremu wstępne ustawienia mycia zostaną dobrane automatycznie na podstawie numeru EVN. Tak zaprojektowane rozwiązania zapewnią możliwość mycia zewnętrznego boków oraz górnych i dolnych skosów pudeł pojazdów. Obiekt ma pracować nieprzerwanie i w trakcie doby obsłużyć do 20 składów dziennie. Myjnia będzie przystosowana do obsługi posiadanych przez przewoźnika elektrycznych zespołów trakcyjnych oraz składów wagonowych. Jeden cykl mycia składu potrwa około 5 minut (przy założeniu jednego przejazdu) lub do 20 minut (przy trzech).

Pociąg wewnątrz myjni będzie poruszał się z prędkością 3-5 km/h. Instalacja w Krakowie to jedna z 7 nowoczesny myjni, które planuje wybudować PKP Intercity. Pierwsza z nich została uruchomiona w ubiegłym roku na stacji postojowej Warszawa Grochów. Dzięki inwestycji skrócił się czas mycia pojedynczego składu i podniesiony został standard utrzymania taboru, a obiekt działa całorocznie, niezależnie od warunków atmosferycznych. Koszt przebudowy myjni wyniósł ponad 11,8 mln zł netto. Dodatkowo pod koniec 2022 roku rozpoczęła się budowa nowoczesnej ekomyjni pociągów na stacji postojowej Wrocław Główny. Warta 37 mln brutto inwestycja spełni wszystkie standardy ekologiczne, a planowany termin oddania jej do użytku to grudzień 2023.

Źródło: https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/w-krakowie-powstanie-nowoczesna-i-ekologiczna-myjnia-pociagow-pkp-intercity.html