Nowe technologie na dworcach PKP: beacon

 

PKP TELKOL wprowadza beacony – małe nadajniki sygnału radiowego mogące komunikować się ze smartfonami na dworce PKP S.A., by ułatwić pozyskiwanie potrzebnych informacji czy skierować do sklepu. Beacony są obecne w galeriach handlowych, muzeach i na lotniskach.

Technologia beaconów znana jest już od kilku lat na rynku komercyjnych usług IT. Beacony są to niewielkie urządzenia zasilane wydajnymi bateriami, które komunikują się ze smartfonami czy tabletami za pomocą technologii Bluetooth. Jedną z zalet beaconów jest możliwość ustalenia lokalizacji smartfona przez poinformowanie go o swojej obecności w danym miejscu (tzw. mikrolokalizacja). Warte podkreślenia jest także to, że beacony nie łączą się z urządzeniami podróżnych, nie pobierają żadnych danych, co wyklucza ryzyko potencjalnego przechwycenia jakichkolwiek informacji. Jest to zatem technologia bezpieczna dla użytkownika.

Technologia beaconów to kolejne z działań, podejmowanych przez PKP SA dla podniesienia komfortu i funkcjonalności dworców kolejowych, oprócz modernizacji taboru i trakcji, w których znaczący udział mają Krakowskie Zakłady Automatyki KZA SA.

Opracowano na podstawie informacji prasowych Grupy PKP.