Zgodnie z doniesieniami ze strony Kolei Ukraińskich i PKP SA, w Polsce została zawarta nowa umowa, która wyznacza strategię dalszego rozwoju połączeń pasażerskich i towarowych pomiędzy oboma krajami.
Ostatni raz oba państwa regulowały zasady swojej współpracy w roku 1994, krótko po tym, jak Ukraina odzyskała niepodległość. Ukrzaliznycia informuje, że obecnie “Polskie i ukraińskie koleje uzgodniły wspólny plan dotyczący dalszego rozwijania transportu kolejowego zarówno dla pasażerów, jak i towarów, mający na celu wzmocnienie zdolności eksportowo-importowej”. Podczas ceremonii podpisania porozumienia w Polsce obecni byli prezes Kolei Ukraińskich, Jewhen Laszczenko, oraz prezes PKP SA, Krzysztof Mamiński.
Znacząca dla nowego porozumienia będzie zasada, że przeładunek towaru na wagony o innym rozstawie kół lub przeładunek wagonów na wózki o innym rozstawie kół dokonywany może być nie tylko przez przewoźnika odbierającego na stacji granicznej znajdującej się na terytorium jego państwa, ale także, po uzgodnieniu, może to wykonać także przewoźnik przekazujący ładunek na stacji granicznej znajdującej się na jego terytorium (czyli po prostu po obu stronach granicy, również z kraju eksportującego).
Ważne jest też, że realizacja obsługi lokomotywy między stacjami granicznymi dla ruchu towarowego w obu kierunkach będzie przeprowadzona przy udziale lokomotyw i załóg z firmy Ukrzaliznytsia SA oraz PKP S.A. z równym podziałem 50/50″.
– Jednym z założeń umowy jest zapewnienie przez strony bezpiecznego i niezakłóconego przewozu pasażerów i ładunku – podkreślają Koleje Ukraińskie.
– Robimy kolejny ważny krok w kierunku wzmocnienia partnerstwa i rozwoju transportu kolejowego pomiędzy Ukrainą a Polską. Wspólnie będziemy nadal rozwijać infrastrukturę graniczną oraz zwiększać ruch pasażerski i towarowy pomiędzy naszymi krajami, co ostatecznie będzie miało pozytywny wpływ na naszą kolej oraz gospodarki narodowe Ukrainy i Polski – podkreślił szef Ukrzaliznyci.
Współpraca Polski i Ukrainy na rzecz poprawy płynności wymiany handlowej, wyzwania infrastrukturalne i administracyjne oraz perspektywy rozwoju przewozów towarowych między tymi krajami będą tematami debat drugiej edycji Spotkania Biznesowego Polska – Ukraina, które odbędzie się w terminie 19-20 października 2023r. w Sopocie.
Źródło: https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/nowe-porozumienie-kolei-polskich-i-ukrainskich-114933.html
Wypowiedzi osób trzecich pochodzą z: https://www.rynek-kolejowy.pl/wiadomosci/nowe-porozumienie-kolei-polskich-i-ukrainskich-114933.html