Nevomo rozpoczyna współpracę z GATX Rail Europe

8 maja 2023 roku w Warszawie doszło do podpisania współpracy pomiędzy Nevomo, europejską firmą z branży nowych technologii, a GATX Rail Europe, wiodącym dostawcą leasingu wagonów kolejowych. Ich celem jest zwiększenie wydajności kolejowych przewozów towarowych poprzez wykorzystanie innowacyjnych technologii, w tym inspirowanej hyperloopem technologii MagRail.

W ramach tej współpracy, nowe komponenty Booster, będące częścią systemu MagRail, zostaną zainstalowane na konwencjonalnych wagonach towarowych dostarczonych przez GATX Rail Europe. Następnie zostaną przetestowane na infrastrukturze kolejowej wyposażonej w urządzenia przytorowe. MagRail Booster pozwala na zmodernizowanie istniejących wagonów kolejowych, dzięki wyposażeniu ich w napęd z silnikiem liniowym, co pozwala na zwiększenie przepustowości i efektywności transportu kolejowego.

Według Jörga Nowaczyka, Chief Commercial Officer w GATX Rail Europe, atrakcyjność technologii MagRail Booster tkwi w jej zdolności do unowocześnienia istniejących linii kolejowych, przyczyniając się do szybszego rozwoju kolei i zwiększenia przepustowości przy jednoczesnym zachowaniu kompatybilności z obecnym systemem przewozów.

Stefan Kirch, Chief Business Development Officer w Nevomo, z kolei podkreślił, że firma jest dumna ze współpracy z GATX Rail Europe i rozwoju technologii MagRail Booster. Nevomo stara się dostosować swoje produkty do potrzeb klientów, a MagRail Booster pozwoli na automatyzację ruchu i elektryfikację infrastruktury kolejowej, co poprawi codzienną działalność operatorów kolejowych i zarządców infrastruktury.

Obie firmy mają nadzieję, że wspólnie przeniosą transport kolejowy na nowy poziom, łącząc sprawdzone rozwiązania stosowane w transporcie kolejowym z najnowocześniejszymi technologiami inspirowanymi hyperloopem. Zastosowanie technologii MagRail ma przynieść znaczące korzyści dla europejskiego przemysłu kolejowego i wesprzeć cele związane z modernizacją transportu kolejowego oraz zielonymi inicjatywami Unii Europejskiej.

Przypominam, że w ubiegłym roku Nevomo zakończyło budowę pełnowymiarowego toru testowego w Nowej Sarzynie, który jest najdłuższym w Europie torem do testowania pasywnej lewitacji magnetycznej. Testy lewitacji magnetycznej na Podkarpaciu już się rozpoczęły. W kolejnym etapie zostaną rozszerzone o testy MagRail Booster z konwencjonalnymi wagonami towarowymi. Projekt toru współfinansowany jest przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Inteligentny Rozwój. Projekt realizowany jest w ramach konkursu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju: Szybka Ścieżka.

GATX Rail Europe to czołowy, kompleksowy dostawca leasingu wagonów kolejowych, oferujący różnorodną flotę wagonów w ponad 20 krajach Europy. Firma wierzy w swoje zorientowane na klienta podejście, co umożliwia dostarczanie szybkich rozwiązań i pozwala nabywcom skupić się na swojej głównej działalności. Obecnie, ponad 240 klientów z różnych branż korzysta z floty GATX Rail Europe, która obejmuje ponad 28 000 wagonów cysternowych i towarowych. Ta liczba potwierdza, że GATX Rail Europe oferuje efektywne, przyjazne dla środowiska, bezpieczne i konkurencyjne cenowo rozwiązania w porównaniu z innymi środkami transportu. Firma posiada biura w całej Europie, nowoczesne zaplecze serwisowe i utrzymaniowe w Polsce oraz utrzymuje długotrwałe relacje z wieloma zakładami serwisowymi i dostawcami wagonów w całym regionie. GATX Rail Europe ma swoją siedzibę główną w Wiedniu i jest częścią GATX Corporation, która zajmuje się wynajmowaniem wagonów od ponad 120 lat i jest notowana na nowojorskiej giełdzie pod symbolem (NYSE ticker: GATX).

Źródło: https://www.nevomo.tech/pl/polska-firma-nevomo-nawi%C4%85zuje-wsp%C3%B3%C5%82prac%C4%99-z-gatx-rail-europe-i-przedstawia-nowy-produkt/