Największy trakcyjny magazyn energii w Europie dla polskiej kolei

Dzięki działaniom PKP Energetyka w Garbcach koło Wrocławia powstał największy w naszej części świata magazyn energii dla pociągów. Jednorazowo zasobnik może zasilić przejazd pociągu poruszającego się z prędkością 160 km.

OZE i magazyn energii

Magazyn ma za zadanie wesprzeć bezpieczeństwo przejazdów i pozwolić na efektywne wykorzystanie zasobów pochodzących z odnawialnych źródeł energii. Przy jego budowie pracowali specjaliści z Uniwersytetu Zielonogórskiego. Projekt kosztował ponad 20 mln złotych, z czego dofinansowanie ze środków UE wyniosło ok. 8,8 mln zł. Ponad 4240 ogniw litowo-jonowych składa się na cztery zespoły bateryjne.

Instalacja w Garbcach, która już rozpoczęła funkcjonowanie jest największym tego typu zasobnikiem energii w Europie. Ma moc 5,5 MW i pojemność użyteczną na poziomie 1,2 Mh. Zespół bateryjny jest w stanie bardzo szybko oddać energię nawet pociągom Pendolino. Dodatkowo zastosowano nowatorskie rozwiązanie, w którym główny ośrodek magazynu pracuje bezpośrednio na napięciu stałym.

Budowa i plany na przyszłość

Budowa magazynu trwała ponad 3 lata i była najintensywniejsza w okresie pandemii. Ogromny wkład w myśl technologiczną mieli nie tylko eksperci PKP Energetyka ale również naukowcy z Uniwersytetu Zielonogórskiego.

Wybudowany koło Wrocławia magazyn trakcyjny jest początkiem ogromnego projektu. W Polsce ma bowiem powstać ok. 300 zasobników dla kolei, przy których mają być umieszczane farmy fotowoltaiczne. Jest to ogromne przedsięwzięcie, które bardzo dobrze wpłynie na sposób gospodarowania energią pochodzącą z OZE. Wszystko jest także podporządkowane polityce Zielonego Ładu prowadzonej przez UE.

Jak mówią członkowie zarządu PKP Energetyka zasobnik w Garbcach nie jest jedynym projektem tego rodzaju. Już za 10 lat za sprawą innych inwestycji moc w systemie kolejowym wzrośnie aż o 42% do 6,8 GW.

Region z tradycjami

Lokalizacja w której wybudowano magazyn z pewnością nie jest przypadkowa. Dolny Śląsk to region, który ma bardzo bogate tradycje kolejowych. Dysponuje również dobrze rozbudowaną siatką połączeń i nowoczesnym taborem (Koleje Dolnośląskie prowadzą inwestycje w tabor hybrydowy). Jest nie tylko ważny w segmencie przewozów pasażerskich, ale też w transporcie materiałów. Zgodnie z danymi zgromadzonymi w UTK, w 2020 r. Dolny Śląsk był drugim województwem w Polsce pod względem wykorzystania transportu kolejowego. W gminie Żmigród w której leżą Garbce, znajduje się również eksperymentalny tor kolejowy.

Na podstawie informacji z –
https://www.nakolei.pl