Najpiękniejsze trasy kolejowe świata według Vogue’a!

Niektórzy traktują podróż jako rutynową konieczność, przemieszczanie się z punktu A do punktu B. W kolejowym wagonie pracują, czytają prasę, oglądają ulubione seriale. Podróż pociągiem może jednak być okazją do podziwiania niezwykłych krajobrazów i widoków.

O uroku podróżowania i kontemplowaniu niezwykłych widoków pisze nawet Vogue Polska! Przygotował zestawienie najpiękniejszych tras kolejowych:

  • Glacier Express, Szwajcaria: zwany także Lodowym Ekspresem lub najwolniejszym pociągiem świata. Siedmiogodzinna podróż, podczas której przejeżdża się przez 291 mostów i 91 tunel. Trasa biegnie w okolicy najpiękniejszych szwajcarskich krajobrazów: Szwajcarski Park Narodowy, rozległe doliny, najsłynniejszy alpejski szczyt Matterhorn (4478 m n.p.m.), Rhine Gorge,  Wiadukt Landwasser.

  • Flamsbana, Norwegia: Długość trasy wynosi jedynie 20,2 km, ale różnica wysokości… aż 863 metry. Można podziwiać bogactwo norweskiej przyrody: ośnieżone fiordy, wąwozy, górskie rzeki i zielone łąki, a nawet wodospady: Rjoandefossen i Kjosfossen.
  • Kolej Transsyberyjska, Rosja: jedna z najpopularniejszych tras na świecie. W 2016 roku obchodziła swoje stulecie, przejeżdża przez rozległe terytorium Rosji: most na rzece Ob w Nowosybirsku, błękitne wody jeziora Bajkał, wzdłuż brzegów którego biegną tory oraz niezamieszkałe i odludne krajobrazy syberyjskiej tajgi.
  • Orient Express:  w dalszym ciągu pobudza wyobraźnię, i to nie tylko ze względu na słynną postać Herkulesa Poirot z powieści Agaty Christie i niedawny film w gwiazdorskiej obsadzie.
  • Empire Builder, USA: Najsłynniejsza trasa kolejowa w Stanach Zjednoczonych, o długości prawie 3600 kilometrów. Trasa zaczyna się w  Chicago, a kończy go po drugiej stronie kraju, w Seattle lub w Portland. W zależności od przystanku końcowego, cała trasa biegnie przez siedem lub osiem stanów: Illinois, Wisconsin, Minnesotę, Dakotę Północną, Montanę, Idaho, Waszyngton i ewentualnie Oregon.
  • Blue Train, RPA: Trasa z Kapsztadu do Pretorii (1600 km) zajmuje 28 godzin, ale odbywa się w ekskluzywnych warunkach.
  • The Royal Scotsman, Szkocja: Pociąg ten oferuje klientom dwie siedmiodniowe trasy, których punktem startowym jest Edynburg.
  • Maharajas Express, India: Swoją trasę pociąg rozpoczyna w Delhi, a kończy w Mumbaju. Cała podróż zajmuje od trzech do siedmiu dni.

 

Źródło: https://www.vogue.pl/a/przedzial-z-widokiem-najpiekniejsze-trasy-kolejowe-swiata