Muzea kolejnictwa w Polsce – Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce, nadmorska wystawa

Innym ciekawym obiektem jest Muzeum Kolejnictwa w Kościerzynie, w województwie pomorskim. Posiada ono najliczniejszą i wciąż rozrastającą się ekspozycję pojazdów szynowych w północnej Polsce.

Atrakcję stanowi też zabytkowa hala parowozowni wraz z pomieszczeniami warsztatowymi. Od 2013 roku realizowany jest tutaj projekt „Pomorskiej Kolei Skarbnica – Rewitalizacja Zabytkowych Obiektów Zespołu Parowozowni w Kościerzynie”. Projekt, współfinansowany z Regionalnego Programu Operacyjnego dla województwa pomorskiego, przebiega wieloetapowo. Dzięki niemu rewitalizacji poddano halę parowozowni i budynek biurowy, pochodzące z lat trzydziestych XX wieku. Z myślą o osobach niewidomych na terenie muzeum znalazły się wykonane z brązu i opisane alfabetem Braille’a makiety dwóch parowozów i Zespołu Parowozowni.

Gwiazdy filmu

W województwie małopolskim działa natomiast Skansen Taboru Kolejowego w Chabówce. Otwarty został w 1994 roku na terenie dawnej parowozowni, wybudowanej w czasie II wojny światowej. Na kilku torach urządzono ekspozycję składającą się wycofanych z ruchu parowozów, lokomotyw elektrycznych i spalinowych oraz pługów, żurawi, które poddano rewitalizacji. Część z nich przywrócono do pełnej sprawności technicznej, dzięki czemu dziś mogą prowadzić składy pociągów zestawionych z zabytkowych wagonów. Eksponaty skansenu to gwiazdy filmu. To właśnie z Chabówki wypożyczano czynny tabor muzealny do realizacji filmów, m.in.: „Lista Schindlera”, „Skrawki”, „Przedwiośnie”, „Sława i chwała”, „Przygody dzielnego wojaka Szwejka”, „Złoto dezerterów”, „Aryjska para”, „Karol”, „Summer Love”, „Szatan z siódmej klasy”, „Katyń”, „Doktor Halina” (Teatr TVP), „Wichry Kołymy”, „Historia Roja”, „Syberiada”, „Wyprawa na Księżyc”, „Panie Dulskie”, „Szpiedzy w Warszawie”.

Nadmorska wystawa

Zabytkowe eksponaty można podziwiać także na Wystawie Nadmorskiej Kolei Wąskotorowej w Gryficach. Główną atrakcję wystawy, znajdującej się w bezpośrednim sąsiedztwie lokomotywowni w Gryficach, stanowią zabytkowe parowozy, wagony osobowe i towarowe oraz drobne urządzenia kolejowe. Można tu również zobaczyć stare fotografie oraz poznać ciekawą historię Gryfickich Kolei Dojazdowych. Wystawa otwarta została w 1993 roku. Do najciekawszych eksponatów należy zaliczyć m.in.: parowóz serii Tyn6, zbudowany w 1927 roku w zakładach „VULCAN” w Szczecinie, Ty9785, zbudowany w 1921 roku w fabryce „Orenstein i Koppel” w Berlinie, wagon osobowy z 1904 roku zbudowany w Fabryce Wagonów w Görlitz, pługi odśnieżne, podnośniki i wiele innych. Na terenie muzeum znajduje się też czynna obrotnica dla parowozów.