Kolej wodorowa w Polsce?

Mamy to! PKN ORLEN podpisał porozumienie o strategicznej współpracy ze spółką PESA Bydgoszcz. W ramach umowy Orlen zapewni paliwo wodorowe oraz infrastrukturę do tankowania pojazdów na wodór, z których pierwszy oddany ma być do użytku już w przyszłym roku. 

PESA to największy w Polsce producent pojazdów szynowych. Zgodnie ze światowymi trendami i potrzebą znalezienia efektywniejszych oraz tańszych źródeł energii już wkrótce na polskie linie kolejowe mają wyjechać pojazdy wodorowe! Taka innowacja na kolei jest naturalnym rozwojem, np. autobusy wodorowe, coraz częściej pojawiają się na ulicach polskich miast, a w Krakowie kursują już na stałych liniach. Porozumienie dotyczące kolei wodorowej rozwoju tej technologii zostało zawarte podczas Międzynarodowych Targów Kolejowych Innotrans 2022 w Berlinie. PKN ORLEN i PESA zaprezentowały tam manewrową lokomotywę wodorową z mobilną stacją tankowania wodoru. Pierwszy pojazd na paliwo nowego typu PESA odda do użytku już w przyszłym roku.

Spalanie wodoru nie emituje CO2, a więc nie przyczynia się do efektu globalnego ocieplenia. Wodór może być wykorzystywany do wytwarzania energii elektrycznej w systemach ogniw paliwowych lub jako zwykłe paliwowe procesach spalania. Może być również magazynowany.

Wodorowe ogniwa paliwowe wytwarzają energię elektryczną poprzez łączenie atomów wodoru i tlenu. Wodór reaguje z tlenem w ogniwie elektrochemicznym podobnym do akumulatora, wytwarzając energię elektryczną, wodę i niewielkie ilości ciepła. Dostępnych jest wiele różnych typów ogniw paliwowych do szerokiego zakresu zastosowań.

PKN ORLEN ma odpowiadać za dystrybucję, magazynowanie, dostawy paliwa wodorowego oraz infrastrukturę tankowania dla pociągów PESY.

Kolej wodorowa na świecie

Pierwszy na świecie pociąg wodorowy Coradia iLint zaczął już pracę w Dolnej Saksonii w zeszłym roku. Emituje jedynie parę i skroploną wodę! Ma zasięg ok. 1000 kilometrów i mogą pracować przez cały dzień na jednym zbiorniku wodoru. Stopniowo w Niemczech stare pociągi są wymieniane na nowoczesny tabor kolejowy. Odnośnie do Polski – nie jest jeszcze znana data wprowadzenia kolei wodorowej.

Źródła: https://inzynieria.com/paliwa/wiadomosci/65116,kolej-wodorowa-pesa-i-orlen-podejma-strategiczna-wspolprace,pojazdy-i-paliwo

https://swiatoze.pl/kolej-wodorowa-w-polsce-juz-wkrotce-to-proces-nieuchronny/