Już wkrótce tunel KDP pod Łodzią

Według zapowiedzi wiceministra Marcina Horały, w 2023 roku ma rozpocząć się budowa tunelu KDP pod Łodzią.

W trakcie XIII Konferencji „Rozwój Polskiej Infrastruktury Kolejowej” organizowanej przez Polską Izbę Producentów Urządzeń i Usług na Rzecz Kolei, wiceminister Horała poinformował, że w przyszłym roku rozpoczną się pierwsze budowy kolejowe związane z Centralnym Portem Komunikacyjnym.

– Najbardziej zaawansowana inwestycja, tunel KDP pod Łodzią, rozpoczynamy prace budowlane prawdopodobnie w początkach przyszłego roku. Mamy już decyzje lokalizacyjne, mamy rozstrzygnięte przetargi – powiedział wiceminister Marcin Horała, pełnomocnik ds. CPK.

Horała dodał również, że:

– W wyniku zmian legislacyjnych, prawomocna decyzja środowiskowa wystarczy do rozpoczynania i wbicie łopaty. Przyszły rok to będzie – mówiąc publicystycznie – rokiem wbijania pierwszych łopat.

Ruszyć ma budowa tunelu KDP o długości ponad 4 kilometrów, który będzie drążony pod Łodzią. Jego wlot zaplanowano na stacji Łódź Fabryczna, a wylot na południowy zachód od stacji Łódź Kaliska, w okolicach osiedla Retkinia i linii kolejowej nr 14.

– Jeden z projektów jest już w fazie końcowej jeżeli chodzi o projektowanie. Jest to projekt dotyczący budowy tunelu KDP pod Łodzią. Mamy nadzieję, że będziemy mogli złożyć wniosek o budowę pod koniec tego roku najpóźniej. Realizacja pierwszych robót związanych z tą inwestycją, czyli kolejna faza rozpocznie się na przełomie II i III kwartału 2023 roku – powiedział Radosław Kantak, członek Zarządu CPK.

Jesienią 2023 roku mają również ruszyć roboty budowlane na linii Warszawa–Łódź, która w założeniu ma pozwolić pociągom na rozwijanie prędkości do 350 km/h. Jednak na początek pociągi mają kursować z prędkością 250 km/h, tym samym mowa tutaj o budowie linii z siecią 25 kV.

Ma to być linia z parametrami na eksploatację z prędkością 350 km/h. Na początek pociągi mają kursować z prędkością 250 km/h, tym samym mowa tutaj o budowie linii z siecią 25 kV.

A więcej o sieci 25 kV na: https://feniksmedia.pl/publikacje/kza_express/19/32/!

Źródło: https://www.nakolei.pl/horala-2023-bedzie-rokiem-wbijania-pierwszych-lopat/

Wypowiedzi osób trzecich pochodzą z: https://www.nakolei.pl/horala-2023-bedzie-rokiem-wbijania-pierwszych-lopat/