Już ponad 100 tys. darmowych przejazdów zrealizowanych dla obywateli Ukrainy

Wg informacji PKP Intercity już ponad 100 tys. obywateli Ukrainy skorzystało z bezpłatnych przejazdów oferowanych przez spółkę. Podróżni wybierają różne stacje w całej Polsce. Na wszystkich dużych dworcach kolejowych działają specjalne punkty pomocy, w których pracują wolontariusze, służby porządkowe, opieka zdrowotna i informatorzy.

Od początku inwazji Rosji na Ukrainę w PKP Intercity działa (całodobowo) specjalne powołany sztab kryzysowy, którego zadaniem jest kierowanie wszystkimi zadaniami pomocowymi realizowanymi przez spółkę. W ciągu kilku ostatnich dni przez granicę z Polską przejechało ponad 62,4 tys. uchodźców. Do pomocy PKP Intercity w nadzorowaniu dalszych podróży obywateli Ukrainy zgłaszają się przewoźnicy lokalni. W sumie od 24 lutego do 4 marca odprawiono w sumie blisko 200 pociągów, w tym 140 wzmocnionych pociągów stałego kursowania, 32 dodatkowe pociągi uruchamiane taborem PKP Intercity i 26 pociągów uruchamianych taborem przewoźników regionalnych.
Pociągi cały czas kursują. Utrzymywane są połączenia m.in. z Kijowem, Odessą i Lwowem. Stacjami docelowymi są Warszawa, Przemyśl i Chełm. To tam większość podróżnych otrzymuje niezbędne informacje i pomoc potrzebną do dalszej podróży. Tabor jest na bieżąco monitorowany i w razie potrzeb dostawiane są nowe wagony. Warto tu wspomnieć o pomocy uzyskanej od naszych sąsiadów, Czechów. Koleje Czeskie udostępniły PKP Intercity 20 wagonów.
Od 4 marca uruchomiono specjalny pociąg relacji Warszawa – Frankfurt nad Odrą, który będzie skomunikowany z regionalnymi Deutsche Bahn do Berlina. Berolinum, czyli pociąg na trasie Warszawa – Berlin będzie kursował częściej i w weekendy. PKP Intercity cały czas pozostaje w kontakcie z władzami Ukrainy i z Kolejami Ukraińskimi, by jak najszybciej odpowiadać na ich potrzeby.

Dla obywateli Ukrainy niewątpliwie ułatwieniem jest, że 28 lutego PKP Intercity uruchomiło specjalną infolinię w języku ukraińskim, z której skorzystało już ponad 500 osób. Podróżni mogą tu uzyskać informacje dotyczące rozkładu jazdy PKP Intercity i innych tematów związanych z koleją w swoim ojczystym języku. Jak podaje przewoźnik:
Infolinia jest dostępna przez 7 dni w tygodniu w g. 8.00-20.00: +48 22 473 00 86 – koszt połączenia zgodny z taryfą operatora, 800 033 022 – darmowa infolinia dla wszystkich operatorów krajowych.

Darmowe przejazdy

Ponad 100 tys. obywateli Ukrainy od 26 lutego przejechało bezpłatnie pociągami PKP Intercity. Po przekroczeniu granicy podróżni mogą korzystać z przejazdów w TLK oraz w IC. Przejazd odbywa się na podstawie dowolnego dokumentu potwierdzającego obywatelstwo ukraińskie oraz na podstawie nieodpłatnej miejscówki. Aby ułatwić obywatelom Ukrainy zorientowanie się w działaniu kolei, zamieszczane są informacje i oznaczenia w języku ukraińskim i angielskim. Oprócz polski darmowe przejazdy dla uchodźców oferują m.in.:
  • Czechy,
  • Słowacja,
  • Węgry,
  • Austria,
  • Niemcy.

Jak podaje PKP Intercity pracownicy przewoźnika pracują przez całą dobę, często w trudnych warunkach. Wszystkich łączy jednak chęć niesienia pomocy ofiarom wojny.

Źródła: https://www.intercity.pl/pl/site/o-nas/dzial-prasowy/aktualnosci/bezplatne-przejazdy-dla-obywateli-ukrainy-pociagami-pkp-intercity.html