Od stycznia do kwietnia 2022 r. na przejazdach kolejowo-drogowych wydarzyły się 53 wypadki i kolizje. Zginęło w nich 12 osób, a 4 zostały ranne. Od początku roku w trakcie przechodzenia przez tory w miejscach nieoznakowanych zginęło 70 osób.
Na webinarze Bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych kat. D najważniejszym tematem będzie przede wszystkim bezpieczeństwo na przejazdach kolejowo-drogowych. W wydarzeniu może wziąć każdy pasjonat kolejnictwa!
Webinar odbędzie się 27 maja o godz. 9:00. Udział w wydarzeniu jest darmowy. Zarejestrowani uczestnicy na wskazany adres mailowy otrzymują link umożliwiający dostęp do prezentacji. Więcej szczegółów na: https://kolej365.pl/webinarium-przejazdy-d/
Czas w którym ma się odbyć webinar organizowany przez fundację „Pro Kolej” nie jest przypadkowy. Ministerstwo Infrastruktury przygotowuje właśnie nowy tekst rozporządzenia w sprawie warunków technicznych, jakie powinny spełniać skrzyżowania linii kolejowych oraz bocznic z drogami itd. Nowelizacja ma ujrzeć światło dzienne we wrześniu 2022 r.
Wg Ministerstwa Infrastruktury 8% wypadków i innych zdarzeń na przejazdach jest efektem nieodpowiedzialnego zachowania i błędnych decyzji użytkowników dróg oraz nieprzestrzegania przepisów przez nich przepisów. Warto zatem zastanowić się nad tym, w jaki sposób poprawić znajomość przepisów oraz skierować uwagę użytkowników dróg i pieszych na zagadnienie bezpieczeństwa.
Jakie są najczęstsze błędy kierujących pojazdami, które doprowadzają do kolizji i wypadków na przejazdach kolejowo-drogowych?
- Ignorowanie sygnalizatorów.
- Niestosowanie się do znaku STOP.
- Ruszanie pojazdem, mimo ostrzeżeń i braku miejsca.
- Objeżdżanie półzapór.
- Wjeżdżanie na przejazd podczas opuszczania i podnoszenia szlabanów.
Do największej ilości sytuacji niebezpiecznych dochodzi na przejazdach typu D. Czym one są?
Na przejazdach lub przejściach kategorii D nie stosuje się urządzeń zabezpieczenia ruchu drogowego. Informacją o przejedzie jest znak drogowy G-3 lub G-4 zwany krzyżem św. Andrzeja oraz ewentualnie znak STOP. Nie ma szlabanów lub półzapór.
Mimo inwestycji infrastrukturalnych takich skrzyżowań jest wciąż najwięcej – zwłaszcza na lokalnych liniach kolejowych i rzadziej użytkowanych drogach gminnych. Jednym ze sposobów poprawy bezpieczeństwa na takich przejazdach, jest doposażenie ich w dodatkowe oznakowania i sygnalizatory.
Program webinaru: