Inwestycje w polską kolej przyśpieszają

Inwestycje infrastrukturalne to nie tylko modernizacja linii kolejowych, ale także zmiany na dworcach. Naprzeciw oczekiwaniom pasażerów wychodzi PKP S.A. W ramach Programu Inwestycji Dworcowych do 2023 r. zbudowanych i zmodernizowanych zostanie łącznie około 200 dworców za łączną kwotę 1,4 mld zł. Część z nich powstanie w formule Innowacyjnych Dworców Systemowych.

Warto przypomnieć, że ogromne przedsięwzięcia inwestycyjne realizowane są przy utrzymaniu rozkładu jazdy pociągów pasażerskich i zapewnieniu sprawnego przewozu towarów. Pomimo prac na torach ruch pociągów odbywa się płynnie. Dzieje się tak m.in. dzięki korektom wprowadzanym w rocznym rozkładzie jazdy. Pierwsza korekta weszła w życie w niedzielę 10 marca i obowiązuje do 8 czerwca.

Prowadzone prace infrastrukturalne nie wpływają negatywnie na liczbę pasażerów podróżujących pociągami PKP Intercity. Tylko w 2018 roku PKP Intercity przewiozło ponad 46 mln pasażerów, co stanowi wzrost o około 8% w stosunku do 2017 roku. Trend wzrostowy widoczny jest także w dwóch pierwszych miesiącach bieżącego roku, kiedy na podróż pociągami spółki zdecydowało się już blisko 6,8 mln pasażerów, tym samym zapewniając wzrost o ok. 4% do analogicznego okresu 2018 roku. Prognozy wskazują, że PKP Intercity powinno utrzymać dynamikę przewozu ze wzrostem nie mniejszym niż 4% w skali roku.

Modernizacja linii kolejowych nie spowodowała także problemów w działalności przewozowej PKP CARGO. Z powodu objazdów remontowanych odcinków torów wydłużyły się co prawda trasy przejazdów niektórych pociągów, ale nie wpłynęło to negatywnie na czas dostarczania klientom ładunków. Dzięki współpracy z PKP PLK udało się bowiem skonstruować dobry rozkład jazdy dla pociągów towarowych.

Źródło: Informacja prasowa Grupy PKP