Węgiel najczęściej wożonym ładunkiem
W III kwartale 2021 r. dominującymi grupami towarów w przewozach pod względem masy i pracy przewozowej były grupy: węgiel kamienny, brunatny, ropa naftowa i gaz ziemny. Jej udział w III kwartale wg przewiezionej masy wyniósł 35,4%, co jest najniższym wynikiem kwartalnym od początku publikacji danych o przewozach grup towarów. Pomimo tego masa tej grupy wyniosła 22,2 mln ton i była wyższa o 0,9 mln tony niż w II kwartale 2021 r. i o blisko 1,7 mln ton więcej niż w III kwartale 2020 r. Pod względem pracy przewozowej udział tej grupy towarów wyniósł 21,5% , zaś wielkość pracy wyniosła 3,1 mld tonokilometrów. Dane o komunikacji międzynarodowej wskazują, że 78% masy ładunków z tej grupy było przewiezione w ramach komunikacji krajowej. Udział pracy przewozowej wykonanej w przewozach krajowych wyniósł 66%.
Rudy metali i pozostałe produkty górnictwa i kopalnictwa
Udział tej grupy w III kwartale wg przewiezionej masy to 26,3% (16,5 mln ton). W przewozach ładunków z tej grupy w stosunku do II kwartału 2021 r. odnotowano wzrost o 1,1 mln tony. Wykonano pracę przewozową na poziomie 4,1 mld tonokilometrów. Z tej grupy w III kwartale 77,8% stanowiła podgrupa: kruszywo, piasek, żwir, gliny – masa ładunków sklasyfikowanych do tej podgrupy wzrosła w stosunku do II kwartału 2021 r. o blisko 700 tys. ton, co świadczy o dużym zapotrzebowaniu na przewozy tych surowców. Około 95% masy i 94% pracy przewozowej dla tej grupy to przewozy wewnątrz kraju.
Koks, brykiety, produkty rafinacji ropy naftowej, gazy wytwarzane metodami przemysłowymi – ta grupa odpowiadała w III kwartale za 12,1% przewiezionej masy i 18,4% wykonanej pracy przewozowej w transporcie towarów ogółem. W stosunku do II kwartału 2021 r. masa ładunków wzrosła o ponad 450 tys. ton (6,3%) i blisko 170 mln tonokilometrów (6,8%). W ramach tej grupy podgrupa obejmująca produkty rafinacji ropy naftowej osiągnęła wzrost wg przewiezionej masy o 10,7% w porównaniu do wcześniejszego kwartału.
Czwartą największą grupą przewożonych towarów były towary nieidentyfikowalne. Jej udział w przewiezionej masie wyniósł 9,2% i 12,9% w wykonanej pracy przewozowej. Pomimo, że udział grupy towarów nieidentyfikowalnych pod względem masy w całości przewozów spadł o 0,4 punktu procentowego w stosunku do II kwartału, to w pracy przewozowej był minimalnie wyższy. Masa 5,8 mln ton ogółem i praca przewozowa na poziomie blisko 1,9 mld tonokilometrów są najwyższymi wynikami kwartalnymi od 2016 r. Tylko 18% masy i 20% pracy przewozowej tej grupy było realizowane w komunikacji krajowej. Kluczową dla tej grupy jest komunikacja międzynarodowa.
Komentarz prezesa UTK
– Inwestycje infrastrukturalne zapewniają stabilne przewozy kolejowe w grupach związanych między innymi z przemysłem wydobywczym kruszyw, piasku, żwiru i glin. Wpłynęło to na dobre wyniki tego typu ładunków w przewozach w trzecim kwartale. Zwraca też uwagę wzrost w trzeciej największej grupie towarów, w ramach której przewożone są brykiet, koks, produkty rafinacji ropy naftowej i gazy wytwarzane w procesie produkcji. Największy przyrost przewozów ładunków w tej grupie odnotowali przewoźnicy realizujących przewozy dla spółek zajmujących się przetwarzaniem ropy naftowej, a więc produkcją paliw, benzyny, oleju napędowego, olejów opałowych itp. – powiedział Ignacy Góra, prezes Urzędu Transportu Kolejowego.