Grupa PKP: nowe mosty i wygodniejsze podróże nad Wisłą

Jak informuje Grupa PKP, w maju w Krakowie kończą się zasadnicze prace przy pierwszym z trzech nowych mostów nad Wisłą. To jeden z kluczowych odcinków miliardowej inwestycji PKP Polskich Linii Kolejowych S.A. Przy współfinansowaniu z instrumentu CEF „Łącząc Europę” powstają nowe przystanki, mosty, estakad i tory. Miasto zyskuje nowoczesną komunikację, będą lepsze podróże w regionie, kraju i na szlakach międzynarodowych. Pociągi między Krakowem Głównym a Krakowem Płaszowem pojadą po nowych torach, estakadach i mostach nad Wisłą. Dwa dodatkowe tory ułatwią podróże.

W Krakowie nad Wisłą będą trzy nowe mosty kolejowe. Ich konstrukcja to m.in. trzy łuki o różnej wielkości. Skrajne łuki mostu nad ul. Podgórską i Zabłocie już są na swoim miejscu. Na bulwarach przygotowywane są docelowe konstrukcje podpór mostu, które zastąpią stojące w rzece podpory tymczasowe.

Budowa skupia się na głównym 116 metrowym przęśle mostu, zlokalizowanym bezpośrednio nad nurtem rzeki. Montaż kilkunastotonowych, stalowych elementów łuku wymaga specjalnego dźwigu z żurawiem, o zasięgu 84 metrów i udźwigu 500 ton. Dzięki temu z brzegu Wisły można scalać nad rzeką kolejne elementy przeprawy. Po zakończeniu montażu wykonawca przystąpi do budowy torów.

W ramach projektu „Prace na linii kolejowej E 30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” powstaną nie tylko dwa nowe przystanki: Kraków Grzegórzki i Kraków Złocień, ale również osiem stacji i przystanków zostanie przebudowanych. Wszystkie obiekty będą dostosowane do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Wprowadzone zostanie czytelne oznakowanie oraz wizualny i głosowy system dynamicznej informacji pasażerskiej. Będzie 200 nowych rozjazdów, 50 km zmodernizowanych torów i sieci trakcyjnej. Dwa nowe lokalne centra sterowania zapewnią bezpieczny i sprawny ruch pociągów. Usprawnienie ruchu drogowego oraz otwarcie przestrzeni w centrum miasta od ul. Kopernika do ul. Miodowej zapewnią nowe, 850-metrowe estakady.

W centrum Krakowa pociągi, po fragmencie pierwszego nowego toru, pojadą już na początku III kwartału tego roku. Główne prace budowlane na linii średnicowej zakończą się w 2020 roku.

Wartość inwestycji to niemal 1 mld zł. Projekt „Prace na linii kolejowej E30 na odcinku Kraków Główny Towarowy – Rudzice wraz z dobudową torów linii aglomeracyjnej” jest współfinansowany przez Unię Europejską z Instrumentu „Łącząc Europę”.

Źródło: Informacja prasowa Grupy PKP